Jak na bělení zubů

Bře 10, 2014 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Mít bílé zuby se v civilizované společnosti stalo téměř povinností. Právě ústa a úsměv jsou hned po očích první částí těla, na kterou se upírají pohledy okolí a to je často důvodem, proč každý touží po bílých zubech. Je jedno, zda máte zuby zažloutlé proto, že kouříte, pijete kolové nápoje nebo červené víno, nebo proto, že jste se prostě s tmavším odstínem zubů narodili. Úsměv totiž jde vybělit vždy, a ne pokaždé k tomu potřebujete asistenci zubaře.

Zapomeňte ale na bělící zubní pasty prodávané v drogerii. Nižší cena je často vykoupena buď nulovými výsledky nebo tím, že své zuby vystavujete nebezpečí jejich obroušení. Tyto pasty totiž často obsahují mikročástečky, které obrušují zabarvenou zubní sklovinu a způsobují přecitlivělost, případně i bolestivost zubů.

 

Bělení zubů u zubaře

Možná si řeknete, že nejjednodušší cestou k bílému úsměvu bude váš dentista. Stoprocentně si s vaším problémem dokáže poradit, nejčastěji čeští zubaři nabízejí gelovou metodu bělení zubů, což znamená, že udělají otisk vašich zubů, nechají vám vyrobit silikonovou formu na gel a zuby si pak bělíte sami doma. Celá tato procedura se dá u zubaře pořídit za sumu od 3000 Kč výše. Druhou možností je bělení zubů laserem, které pořídíte od zhruba 5000 Kč. To ale kromě peněz vyžaduje i několik hodin času strávených v zubařském křesle.

 

Domácí bělení zubů

Bělení zubů doma je oproti návštěvě zubaře pohodlnější a hlavně mnohem levnější. Jen si musíte dát pozor na to, kde a jaké bělící přípravky kupujete a vždy si pořizujte jen ty, které neobsahují peroxid – ten vám zuby jen podráždí a zvýší jejich citlivost. Udělali jsme si takový malý průzkum a zjistili jsme, že některé gely na bělení zubů doma prodávané na internetu jsou úplně stejné, jako ty, které vám prodají i zubaři. Jenže sami si je koupíte za zlomek ceny. To je docela zajímavá informace, zvlášť ve chvíli, kdy bělící kůru musíte opakovat zhruba jednou za jeden až tři roky v závislosti na tom, zda kouříte a jak „barevně“ se stravujete. Jak domácí bělení funguje? Celkem jednoduše. V krabičce s gelem na bělení zubů vám přijde také nasazovací „formička“ na zuby ze silikonu. Do té pomocí aplikátoru nadávkujete trošku bělícího gelu, nasadíte na horní i spodní zuby na 30 – 60 minut denně, vyndáte a opláchnete. Tuto proceduru byste měli opakovat maximálně 10 dní, ale někomu stačí i jedna nebo dvě aplikace.

Doma se dá řešit i skřípání zubů

Spoustu lidí netrápí jen zažloutlé zuby, ale také problém zvaný bruxismus. Jedná se o na první pohled úsměvné skřípání zubů ve spánku nebo zatínání kousacích svalů v obličeji, aniž bychom jedli nebo mluvili. Příčinou bývá často špatný životní styl a stres. Tahle „drobnost“ má ale na svědomí celou řadu problémů – od bolení hlavy přes bolesti čelistních kloubů až po poničené zuby. Vyřešit tento problém je během na dlouhou trať, často se neobejde bez lékařské pomoci, ale pokud si chcete zachovat zdravé zuby a přestat skřípáním obtěžovat v noci partnera, je rychlým řešením zubní dlaha. Plastový ochranný nákusník se vkládá do úst na noc, chrání zuby před poškozením a zamezuje vydávání pro okolí nepříjemných zvuků.