Nejvyšší čas odzimovat zahradu

Bře 24, 2014 | Bydlení, Životní styl

Zahrádkářství je v České republice velmi oblíbenou volnočasovou aktivitou. Mnoho lidí má zahradu, na které tráví od jara do podzimu volné dny a víkendy. Tak jako je na zimu nezbytně nutné zahradu zazimovat, je třeba ji na jaře s příchodem prvních stabilně vyšších teplot znovu odzimovat a připravit ji na teplé měsíce. Letošní zima byla velmi teplá a jaro nastupuje brzy, takže je nejvyšší čas pustit se do práce.

Velmi populární součástí mnoha zahrad jsou zahradní jezírka, která, pokud se dobře udržují, mají skvělou dekorativní funkci. A o jezírka je nutné se postarat po zimě stejně, jako o ostatní části zahrady, aby se předešlo problémům v letních měsících. Pokud si věříte natolik, že nechcete svěřit tuto práci odborníkům, pamatujte na to, že nejdůležitější jsou tyto kroky:

  • Celkový pohled a zhodnocení stavu jezírka, vytipování případných problémů
  • Vyčištění od nečistot na dně a kolem jezírka
  • Kontrola filtračních systémů a veškeré techniky
  • Pokud v jezírku chováte ryby, tak se přesvědčit o tom, jak na tom po zimě jsou

Zahrady se ale stávají také stále oblíbenějším místem pro odpočinek. A kde jinde si v teplých letních měsících odpočinete, než v bazénu plném příjemné vody? Vodním radovánkám ale musí předcházet jarní kontrola, abyste se v létě vyhnuli nepříjemným překvapením:

  • Odstranění viditelných nečistot
  • Kontrola filtračního zařízení bazénu a veškeré techniky
  • Napuštění bazénu nebo vhodná úprava vody v souladu s pokyny od výrobce bazénu a výrobce bazénové chemie, kterou používáte

Náležitou péči byste měli věnovat také všem rostlinám, které na vaší zahrádce pěstujete. Jde zejména o stromy a jiné rostliny, které jsou na zahradě umístěny trvale, i přes zimu. Dobré je zkontrolovat také stav záhonů, abyste místo oku lahodící úrody spíše nesplakali nad výdělkem.

Odzimování zahrádky rozhodně nepodceňujte, jde o důležitý krok, díky kterému předejdete všem problémům, které by mohly později nastat.

 

Foto: Freerangestock.com