Šeltie

Bře 17, 2014 | Bydlení, Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Díky slavnému filmu o Lassie je dnes velice známým psím plemenem kolie, což však již tolik neplatí o šeltii. Přitom jejich vzájemná podoba je až zarážející, největší rozdíl spočívá ve velikosti. Šeltie, známá též jako shetlandský ovčák (podle místa svého původu, kterým je toto skotské souostroví), dorůstá v kohoutku pouze čtyřiceti centimetrů, není tedy o moc vyšší než průměrná kočka.

Šeltie byly v devatenáctém století vyšlechtěny proto, aby hlídaly stáda skotských pastevců, přičemž tuto práci vykonávají zcela dobrovolně a spontánně. Udává se, že vznikly křížením pinčů s King Charlesem Spanielem. Velikost tohoto plemene je zcela dostačující, neboť spolehlivý pes na hlídání ovcí nepotřebuje být ohromný a zastrašující. I to bylo jedním z důvodů rozvoje oblíbenosti šeltie v počátcích dvacátého století, kdy se začaly pravidelně objevovat na psích výstavách.

Rodiny s dětmi si je hromadně pořizovaly díky nenáročnosti a mírumilovnosti. Plemeno je velmi přátelské, oddané a inteligentní, nicméně také miluje pohyb a je velmi aktivní. Z toho vyplývá, že se hodí spíše do rodinných domků, kde bude mít možnost zahradního výběhu. Pochopitelně ocení časté procházky, zvláště pokud se budete zvířeti průběžně věnovat a cvičit ho. Pak z něj vychováte šampiona. Vraťme se ještě ke vzhledu. Šeltii poznáte především díky husté a dlouhé srsti špičkové kvality, kterou je nutno pravidelně vyčesávat (ne však koupat).

Barevné odstíny se pohybují v rozsáhlých škálách od sobolí, světle zlaté, mahagonové, tricolor (sytě černá s pálenými znaky), blue merle (stříbrně modrá s černým mramorováním a melírováním), až po černobílou. Profil šeltie nabídne pohled na plynule se zužující nos, oči jsou bez výjimky tmavé. Hlava se hrdě nese na svalnatém krku, takže šeltie mají téměř neustále ostražitý výraz. Uši jsou vzpřímeně postaveny na temeni, špičky mírně převislé.

Pokud se rozhodnete pořídit si šeltii domů, rozhodně neuděláte chybu. Společnost vám bude poskytovat až třináct let a v neposlední řadě vás donutí k pravidelným procházkám, což prospěje nejen šeltiím, ale i vašemu zdraví.

 

Foto: sheltie-nsk.webnode.cz