Úskalí pedikúry a manikúry

Bře 10, 2014 | Krása, Životní styl

Mít krásné ruce a hladké jemné nohy v dnešní době patří k dobrému jménu. Přírodní nehty bez jakékoliv úpravy jsou pomalu ostudou a nehtovým salonům se proto velmi daří. Jenomže jen málo žen si při návštěvě takového salonu uvědomí, že právě touhle návštěvou může riskovat i svoje zdraví. Ano, je tomu vskutku tak, pokud nevybere ten správný.

Nechceme nikoho strašit katastrofickými příběhy, nicméně po celém světě každým rokem přibývá nemocných, kteří se právě v takovém salonu nakazili různými bakteriálními, virovými anebo plísňovými chorobami. Mezi největší rizika, která na vás mohou při absolvování manikúry a pedikúry čekat, je stafylokokové onemocnění, hepatitida B nebo C, bradavice, molusky a dokonce i HIV. Je proto důležité nevybírat salon podle ceny, ale podle zcela jiných priorit. Nebojte se také ptát.

 

Na co dbát při výběru nehtového salonu a pedikúry

Každá manikérka nebo pedikérka musí dodržovat jistá bezpečnostní a zdravotní pravidla, protože jinak ohrožuje zdraví svého klienta. Dříve než navštívíte salon poprvé, udělejte si průzkum, ptejte se ve svém okolí, podívejte se na internet na reference, navštivte salon osobně a ptejte se. Kromě otázek se v salonu i kolem sebe dívejte. Co všechno by mělo mít kvalitní nehtové studio nebo pedikúra?

  • V provozovně by na viditelném místě měly být umístěny certifikáty o vzdělanosti v oboru personálu.
  • Atesty používaného materiálu.
  • Ptejte se, zda jsou nástroje po každém zákazníkovi dezinfikovány (nejlépe sterilizovány) a jestli je také pokaždé vydezinfikována i vanička na nohy.
  • Pracovník by si měl vždy nejprve umýt ruce.
  • Po ruce by měla být vždy miska s čistou mýdlovou vodou, kterou po každém klientovi vymění za novou.
  • Součástí výbavy by měl být i čistý ručník.

 

Na co si dát v salonu ještě pozor?

Dejte na své osobní pocity, obvykle nebývají liché. Při návštěvě studia by bylo nejlepší, kdyby vás ošetřili vašimi nástroji. Zkuste se zeptat, někde to je možné. Zásadně si nenechávejte v salonu nanášet přímo na nehet lak štětečkem, který je pak zasunut zpět do lahvičky, a pak užit na dalšího klienta. Ano, i zde na vás číhá riziko infekce. Salon nenavštěvujte tehdy, když máte na rukou anebo na nohách nějakou ranku, kousnutí hmyzem či škrábnutí. Pozor na levné salony, protože ty na úkor ceny nenabízí jen horší a rizikové služby, ale i nebezpečné materiály. Podle všech zjištění takovéto salony nabízí levné akrylátové materiály, jež obsahují stejné přísady, jaké se přidávají do lepidel a bělidel. Některé materiály dokonce obsahují nebezpečný jedovatý a velmi hořlavý benzoylperoxid, který je také silným karcinogenem. Nesnažte se proto vždy ušetřit za každou cenu, mohlo by vás to pak mrzet. 

 

Foto: Freerangestock.com