Eva Samková slaví narozeniny

Dub 28, 2014 | Zajímavosti, Životní styl

Dnes jednadvacetiletou snowboardistku ještě před olympiádou v Soči většina veřejnosti vůbec neznala, ale po zisku historického olympijského zlata, kterým se jí podařilo zastínit i mediální hvězdu poměrně populární kolegyně Šárky Pančochové, ji nepochybně zná snad každý, kdo má doma internet nebo zalistoval stránkami jakéhokoliv tuzemského deníku. Jaký vlastně byl její dosavadní životní příběh?

Eva se poprvé postavila na lyže už jako dvouletá, na prahu povinné školní docházky se pak vydala na dráhu snowboardistky. Už jako malé závodnici jí moc nepřálo štěstí, několik zlomenin tuto sympatickou dívku donutilo „přesedlat“ na takzvaný snowboardcross.

Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat, Eva porážela v juniorských kategoriích i o několik let starší soupeřky a třikrát získala titul juniorské mistryně světa. A pozor – zajímavé výsledky přišly i v seniorské kategorii. Na světovém šampionátu v roce 2011 byla Eva celkově pátá, ale bohužel se opět dostaly ke slovu zdravotní trable. Vynechaná sezona kvůli přetrženému kolennímu vazu, operace a zdlouhavá rehabilitace. Do toho ještě strašák zvaný maturita, kterému se úspěšní absolventi rádi po letech posmívají, jak to bylo vlastně snadné.

V sezoně 2012/2013 ale přišel velký návrat, sedmé místo na světovém šampionátu a několik zajímavých výsledků i v rámci Světového poháru ve snowboardcrossu. Kdo by ale čekal, že bude olympijskou medailistkou? Počítalo se s jinými tvářemi, kromě již zmíněné Šárky Pančochové mohla a měla být želízkem v ohni třeba loučící se Šárka Strachová, trochu se počítalo i s Lukášem Bauerem. Olympijské hry v Soči ale přinesly obrovskou řadu překvapení, po bok úspěšných biatlonistů se zařadila 16. února 2014 právě Eva, která získala vůbec první zlatou medaili početné české výpravy a mnohým tak zpříjemnila tehdejší nedělní oběd.

A co koníčky? Kromě snowboardcrossu jako takového je to třeba surfování, hra na bicí a saxofon, případně třeba jízda na koni, které si bude moci po zhojení dalšího smolného zranění užívat dosyta – dostala totiž díky finančnímu daru své rodné stáje, vrchlabského sportovního oddílu, jednoho koně darem.

 

Foto: EvaSamkova.cz