Gagarin a Den kosmonautiky

Dub 12, 2014 | Zajímavosti, Životní styl

Dnes už to asi málokdo z mladých lidí ví, ale dvanáctého dubna se vždy oslavoval Mezinárodní den letectví a kosmonautiky. Školáci v době minulého režimu by se bez této znalosti asi neobešli, protože v tento den se roku 1961 konal první úspěšný let člověka do vesmíru. Sovětský pilot Jurij Alexejevič Gagarin se na lodi Vostok poprvé podíval do otevřeného kosmu. Jednalo se o jednu z nejvýznamnějších událostí minulého století. Sověti také poprvé a zároveň naposledy předběhli v dobývání vesmíru Američany, kteří v závěru zmíněného desetiletí přistáli jako první na Měsíci.

Kdo to vlastně byl Jurij Gagarin? Rodák z Klušina (oblast nedaleko Smolenska, jeho rodný dům je dnes současně muzeem) patřil k předním sovětským pilotům. Jeho osud předznamenala válka, za jeho vesničkou jednou přistál poškozený sovětský letoun, a když si Jurij mohl sednout do kabiny, ocitl se najednou v jiném světě. I tento zajímavý zážitek mladého Jurije přiměl k tomu, aby se v roce 1955 po ukončení vysoké školy přihlásil do letecké školy vojenských vzdušných sil SSSR. Zde získal kvalifikaci na stíhacího pilota, v roce 1960 byl spolu s dalšími pěti kolegy zařazen do oddílu letců pro přípravu budoucích kosmonautů.

Ve svých sedmadvaceti letech se pak Gagarin vydává na riskantní cestu do vesmíru. Pravděpodobnost návratu byla podle propočtů hluboko pod hranicí padesáti procent, ale se štěstím se celá akce podařila a po přistání v Saratovské oblasti se stal mladý pilot národním hrdinou. Několik zahraničních cest, včetně té do tehdejšího Československa, z něj udělaly skutečnou mediální celebritu.

Brzy ale měla přijít nečekaná tragédie, když 27. března 1968 zemřel otec dvou malých dcer při jednom ze cvičných letů, bylo mu přitom pouhých 34 let. Jeho hrob dnes najdete na Rudém náměstí v Moskvě. 

 

Foto: Pixmac.cz