Kdy poprvé ke gynekologovi?

Dub 22, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Máte děvčátko a nevíte, kdy je nejvhodnější doba navštívit poprvé gynekologa? První jeho návštěva nahání strach jak dítěti, tak jeho rodiči. A tak bychom měli vědět, kdy je vhodná doba pro první prohlídku, jak bude probíhat a jak dívku na vyšetření připravit. Dětská gynekologie není totožná s dospělou, a tak se není nutné stresovat předem.

 

 

 

Co to je dětská gynekologie?

Dětská gynekologie je obor, který se věnuje dětem a pubescentům. Vyšetření u dětského gynekologa je prováděno s ohledem na dětskou psychiku a v žádném případě se není třeba bát narušení panenské blány.

 

Kdy probíhá první vyšetření?

U dětí se jedná především o dlouhotrvající výtoky, nebo např. o úrazy v oblasti genitálií. V takovém případě se nerozlišuje věk a je třeba provést vyšetření hned, když dojde k problému. Preventivní prohlídka je již plánovaná. Nastává zpravidla před zahájením pohlavního života dívky, aby mohl gynekolog předepsat dívce antikoncepci a odborně ji vyšetřit. K návštěvě gynekologie je třeba přikročit také při problémech s menstruací. Pokud má dívka bolesti, krvácení je nepravidelné, nebo má další příznaky nasvědčující např. gynekologickým vývojovým vadám, je vhodné problém konzultovat s dětským gynekologem.

 

Čeho si všímat?

U malých slečen by si rodiče měli všímat případného výtoku, krve a změn vnějších rodidel. K úrazům dochází např. na kole, prolézačkách atd. Návštěvu dětského gynekologa je třeba podstoupit také v případě zavedení cizího tělesa do pochvy a dalších problémech. Někdy dítě odešle na vyšetření také pediatr při bolestech dutiny břišní, pokud vyloučí jiná onemocnění.

 

Jak dítě na prohlídku připravit?

Dívka by měla být poučena, jak zhruba bude vyšetření prováděno. Dětský gynekolog se zabývá nejdříve celkovým vývojem dítěte, pak přistupuje k vyšetření pohmatem. Dítě je vždy vyšetřováno s ohledem na to, aby nedošlo k poškození panenské blány. Dětský gynekolog je šetrný a zná dětskou psychiku. Snaží se vždy o nastolení klidu a dítě k ničemu nenutí. Někdy je také potřeba přijít do ordinace dětského gynekologa víckrát, než dojde k samotnému vyšetření. Dítě se tak zbavuje ostychu a strachu a samotné vyšetření pak lépe zvládá.

 

Co včasné vyšetření přináší?

Pokud má dívka jakékoli problémy spojené s intimní oblastí, je vhodné návštěvu dětské gynekologické ambulance neodkládat. Předcházíte tím pozdějším gynekologickým potížím. Lékař tak může včas diagnostikovat vrozené vady a např. předejít vleklým potížím a případné neplodnosti.  

 

Foto: Pixmac.cz