Malý nebo velký byt?

Dub 25, 2014 | Bydlení, Životní styl

Sen o vlastním bydlení se nám zdává od pubertálních let. Toužíme po vlastním bytě, kde si budeme moci dělat přesně to, co chceme a nebudeme v područí rodičů. Toužíme po realizaci vlastních nápadů na vybavení bytu, chceme sami rozhodovat o tom, kde bude stůl a kde gauč. A pak přijde zlomový okamžik, kdy svůj byt skutečně vybíráme…

Je zajímavé sledovat, jak se vyvíjejí trendy v oblasti bydlení.  Zatímco dříve bylo moderní vlastnit co největší byt, dnes se naopak upínáme k menším objektům. Jedním z faktorů je cena, druhým větší flexibilita do budoucna. Podle finančních odborníků přemýšlejí nad svým bydlením z ekonomického hlediska nejlépe Skandinávci a Australané. Jak bydlí v průběhu svého života a co doporučují i nám?

  • První bydlení by mělo být v podnájmu. Najděte si byt, který bude útulný a finančně nenáročný. Na vlastní kůži si vyzkoušíte, jaké to je bydlet sám, ověříte si, jestli jste schopni zvládnout pravidelně platit za bydlení i související náklady.
  • Druhé bydlení bude pravděpodobně s vaším partnerem. V tuto chvíli je čas na pořízení vlastního bytu, který budete nejspíš financovat z hypotečního úvěru. Pro život ve dvou vám stačí prostor o velikosti kolem 50 m, byty 2+kk v Praze pořídíte v ceně kolem 2 mil. Kč, a můžete si být jisti, že až vám bude jednou byt malý, bez problémů ho pronajmete.
  • Po pár letech si pravděpodobně pořídíte rodinu. Malý byt už vaše požadavky splňovat nebude, možná v souvislosti s tím, že zůstanete doma na mateřské dovolené, zatoužíte po vlastním domě se zahradou nebo prostornějším bytě s terasou. Proč ne? Pokud se vám podaří slušně pronajmout současný malý byt nebo jej výhodně prodat, určitě to udělejte! Ze současné nabídky developerů by mohly ideální představy o rodinném bydlení splňovat byty Dolní Počernice, které jsou v krásném prostředí a přitom pohodlně na dosah centra města.
  • Děti povyrostou a pomalu bude čas na to, aby vylétly z hnízda. Jakmile odejdou a pořídí si vlastní rodiny, nastane čas na další stěhování. Pokud jste si nechali svůj menší byt 2+kk na pronájem, můžete se do něj teď vrátit a velký byt pronajmout, nabídnout dětem k užívání a nebo ho prodat a za utržené peníze si užít zasloužený důchod. Byty na prodej v Praze budou vždy žádané a můžete čekat, že ten váš se vám případně podaří prodat v řádu několika měsíců.

Možná teď namítnete, že tento model je sice pěkný, ale zadlužíte se díky němu na celý život. Je třeba si ale uvědomit, že koupě nemovitosti na hypotéku je výbornou investicí a pokud se vám podaří pronajmout jeden z bytů s 5% ročním výnosem, rozhodně na této investici neproděláte. Pokud se některý ze svých bytů rozhodnete pronajímat, najdete zajímavé tipy a zkušenosti ve speciálu portálu idnes.cz.

 

Foto: Sekyra Group