Baby aerobik, radost dětí i dospělých

Kvě 29, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Nevíte, čemu by se měl věnovat váš předškoláček, případně mladší školák? Jak vést dítě k pohybu, který ho baví, motivuje, spojuje tanec, cvičení, hudbu, pohyb, rychlost, zábavu? A přitom byste si přáli kroužek, který je založen na skupinovém pohybu? Přihlaste svého potomka, a nemusí to být jen holčička, do baby aerobiku.

Baby aerobik je cvičení pro malé děti, během kterého se děti nenásilně naučí držet správně tělo a osvojí si základní prvky aerobiku. Na rozdíl od toho dospělého je toto cvičení pro děti zábavou, hrou a rozptýlením. Nedrží se proto striktně jen aerobního cvičení. Může zasahovat do gymnastiky, případně jiných podobných cvičebních oborů. Cvičení probíhá s hudebním doprovodem. Důležité je, aby se dítě nenudilo a zvládlo se soustředit. Dětský, neboli baby aerobik je určen dětem již od tří let, a proto bývá výuka rozčleněna do více úseků s pravidelnými přestávkami.

Zdravotní přínos je stejný, jako u mnoha dalších pohybových aktivit. Dítě se naučí držet tělo zpříma, správně dýchat, posílí svaly celého těla. Lépe koordinuje svůj pohyb. Hyperaktivní, roztěkané nebo bojácné děti se vydovádí, najdou si věkově blízké kamarády a dokonce posílí cit pro rytmus. Tento sport je vhodný také pro alergiky a děti, které hůř zvládají pobyt v přírodě.

Baby aerobik je finančně méně náročný kroužek. Musíte ale počítat s finančními prostředky na případná vystoupení a kostým, pokud jde o kroužek, který se účastní soutěží a veřejných vystoupení. U obvyklých, nesoutěžních hodin postačí dítěti běžné sportovní oblečení.

Při výběru vhodného zařízení, které lekce baby aerobiku poskytuje, se informujte, jaké zkušenosti mají trenéři a instruktoři, které vaše dítě povedou. Pokud chcete dítě jen zabavit a nepočítáte s jeho další kariérou, postačí levnější, hravá forma baby aerobiku. Pokud víte, že vaše dítě je pohybově hodně nadané a chtělo by se pohybu věnovat i později, vybírejte zkušenější vedení a kroužky zaměřené na závodní kariéru. Od toho se také odvíjí časová náročnost kroužku, což musíte brát na vědomí. Lekce baby aerobiku se organizují jak jednou týdně, tak je lze u závodních kurzů navštěvovat téměř denně.

Tak, jako jiné kroužky, i baby aerobik by měl být volbou dětí, nikoli jejich rodičů. A proto přiveďte své dítě nejdříve na ukázkovou hodinu, aby zjistilo, zda se tomuto sportu chce věnovat. A pak už zbývá jen popřát hodně štěstí.

 

Foto: Oxygensport