Bylinky našich zahrad – oregano

Kvě 12, 2014 | Bydlení, Jídlo, Životní styl

Pokračujeme v seriálu o bylinkách, které by neměly chybět na žádné řádné české zahrádce nebo balkonu. Tentokrát se budeme věnovat bylince, kterou dobře známe jako kuchyňské koření, ale jejíž využití sahá mnohem, mnohem dál. Jak moc dobře znáte oregano? 🙂

 

Oregano máme nerozlučně spjaté se středomořskou kuchyní. Málokdo ale už ví, že jeho původní český název je dobromysl a spíše než jako koření bylo dříve používáno jako léčivka a bylinka, které byla přisuzována až magická moc.

Pověsti přisuzují jeho stvoření bohyni Afroditě a jeho původní domovinou je Středomoří, Evropa a jihozápadní Asie. Vůni oregana, která stoupala z vyprahlých kamenitých strání, se říkalo dotek bohů. Ve starověkém Egyptě se vysazovalo na hroby, aby chránilo pokojný spánek zesnulých. Od nepaměti je spojováno s láskou a jeho větvičky byly tradičně vplétány do svatebních věnců.  Keříky rostliny zasazené u domu zase přináší jeho obyvatelům štěstí, pokoj a ochranu před zlem.

V lidovém léčitelství se oregano používalo a dodnes používá na nemoci, při kterých trpí tělo i duch. Vonný odvar z oregana má sílu zahánět žal a těšit bolavou mysl – odtud i český název dobromysl. Kromě svých antidepresivních účinků také uklidňuje podrážděné nervy, tiší bolest hlavy a zahání nespavost. Je skvělou bylinou při stresu, šoku a náročných životních situacích. Silice v něm obsažená je antiseptická a pomáhá při nachlazeních, zánětech v krku a tiší bolest zubů. Obklady z něho mírní otoky, dezinfikují poranění a uklidňují bodnutí hmyzem. Pokud trpíte aknózní pletí, pravidelné přikládání oreganových obkladů dokáže s pletí pravé zázraky. Po několikaminutové aplikaci nezapomeňte pleť dobře opláchnout a natřít kvalitním hydratačním krémem. Vlasům umí dodat přelití výluhem lesk a sílu.

Kdo ví, jestli postavení oregana jako kuchyňské zlaté hvězdy způsobila jeho skvělá chuť, která se tak krásně snoubí s mletým masem, sýry i rajčaty, nebo jeho schopnost mírnit nadýmání a napomáhat trávení. Oregano je součástí slavného provensálského koření, ve kterém kraluje společně s bazalkou, tymiánem a rozmarýnem. Na zimu je dobré si oregana dostatek nasušit, ale přes léto je nejlepší dopřávat si jej čerstvé ideálně z vlastní pěstované rostliny. Protože skvělé lehké jídlo v kombinaci s léčivými účinky oregana je nad všechny lékaře světa.

Oregano je významná medonosná rostlina, jejíž květy milují i motýli a máte-li štěstí, umí přilákat do vaší zahrady i „českého kolibříka“ – dlouhozobku svízelovou. Přísun čerstvých listů do kuchyně a potěšení z motýlího hemžení by pro vás mělo být dostatečnou motivací zasadit si svůj první oreganový keřík. A věřte, že se těžko zůstává jen u jednoho. Existuje velké množství kultivarů, stačí si jen vybrat ten, který okouzlí právě vás. S různě barevnými květy, panašovanými či zlatými listy, vzrůstné statné keře či převislé skalkové kultivary vhodné i do květníku. Oregano má rádo hodně slunce a lehkou propustnou půdu s přídavkem štěrku. České zimy zvládá dobře, ale nemá rádo přemokření, proto při výsadně dbejte na dobrou drenáž – dvě hrsti štěrku ke kořenům by měly stačit. Je to bylinka kamenitých nehostinných strání, proto jí vybereme v zahradě vhodné místo s dostatkem světla a půdou až macešsky chudou. Při výsadbě do květníku pak volíme substrát s nízkým obsahem živin a velmi laxní přístup k zálivce.

Ať už pro vás bude motivací přísun voňavého čerstvého koření, uklidňujícího čaje, pleťového tonika nebo snaha podpořit včely a motýly, oregano by mělo být jednou z rostlin, kterou zatoužíte vlastnit a s láskou se o ni starat. Protože za to mnoho, co poskytuje, jí stačí ke štěstí opravdu jen velmi málo.

 

Foto: Freerangestock.com