Děti v zajetí sociálních sítí

Kvě 22, 2014 | Rodina, Životní styl

Říkáte si, že je lepší, pokud vaše dítě sedí v obýváku u Facebooku, místo aby pobíhalo venku a kdokoli by mu tak mohl ublížit? Pak jste na omylu. Sociální sítě představují v mnoha případech mnohem nebezpečnější hřiště na hraní než to, co máte před domem. Například na Facebooku si vaše dítě může psát takřka s kýmkoli a stejně tak ho může kdokoli zkontaktovat. Také se může pokusit domluvit si s ním schůzku a naivní dítě opravdu uvěří, že ten, s kým si píše, je dvanáctiletá Anička a ne pětapadesátiletý Roman. Jak takovému nebezpečí předejít?

Seznámení se sociální sítí

Pokud za vámi váš potomek přijde s prosbou, že chce založit profil na jakékoli sociální sítí, jedná se ještě o tu lepší variantu. Řešení proto rozhodně nespočívá v zákazech. Akorát byste docílili toho, že se vaše dítko přidá ke svým vrstevníkům, kteří si profily na sociálních sítích zakládají za zády svých rodičů. Zkuste proto společně popřemýšlet, která sociální síť bude opravdu vhodná. Na výběr máte dnes již nejznámější Facebook, případně Twitter, Skype, Youtube či méně známý Ask.fm. Facebook ovšem patří bezesporu k těm nejoblíbenějším, je proto více než pravděpodobné, že dítko sáhne právě po této variantě. Dále je dobré se se sociální sítí společně seznámit. Zkuste si založit zkušební profil a projděte si, co všechno na dané síti můžete. Na škodu není ani vyhledání si dalších informací o této sociální síti na internetu, kde narazíte na řadu doporučení.

 

Nastavení pravidel

Domluvte se s vaším dítětem na pravidlech. Bude si moct dopisovat s cizími lidmi? Chcete, aby jeho profil (a například i fotografie) viděl kdokoli, kdo si zadá jeho jméno do vyhledávače?  Bude si moci na tuto síť vůbec nahrávat nějaké vlastní fotografie? Kolik času denně nad touto sociální sítí může strávit? Budete kontrolovat, co na dané sociální síti dělá? To jsou ty nejzákladnější podmínky, na kterých byste se měli společně shodnout. Pokud si je však jednou nastavíte, je důležité je následně dodržovat a nepovolit. Jedině tak můžete mít jako rodič přehled nad tím, co vaše dítko na sociální síti opravdu dělá.

 

Vzájemná komunikace

Snažte se vašemu dítěti co nejrozumněji vysvětlit, že pokud by ho náhodou kontaktoval nějaký cizí člověk, budete vy tím prvním, za kterým přijde a řekne mu o tom. Jako odstrašující příklad můžete použít skutečné příběhy, kdy pedofilové vylákali děti za pomoci sociálních sítí ven a ublížili jim. Stejně tak se snažte průběžně diskutovat, co se na dané síti děje. Ukažte zájem, že vás opravdu zajímá, co se na ní zrovna odehrává. Díky neustálé komunikaci se svým dítětem můžete předejít řadě nepříjemných zážitků, které můžou mít občas katastrofální důsledky.

 

Foto: Freerangestock.com