Malorský ovčák

Kvě 21, 2014 | Bydlení, Rodina, Životní styl

Pravlastí tohoto mohutného psa jsou Baleárské ostrovy (najdete je poblíž pevninského Španělska), vyšlechtěn byl na konci osmnáctého století – a původně mělo jít o ryze pastevecké plemeno, jakým je například Čuvač. Pokud byste si jej chtěli pořídit, můžete vybírat mezi krátko i dlouhosrstou variantou (srst je výhradně černá, na hrudi může mít někdy drobnou bílou skvrnu).

Malorský ovčák se však bude cítit dobře v teplejších klimatických podmínkách a také tam, kde bude mít dostatek prostoru – takže městský byt pro něj asi nebude, i vzhledem k jeho rozměrům. Sedmdesát centimetrů v kohoutku a padesát kilogramů živé váhy (samozřejmě s přihlédnutím k věku a pohlaví může toto číslo trochu kolísat), to nebývá u tohoto plemene nic neobvyklého.

Jde o poměrně tvrdohlavého psa, který nemá příliš rád cizí lidi a dovede v určitých případech i zuřivě bránit své teritorium. Je ale na druhou stranu velmi inteligentní a naprosto oddaný svým majitelům, navíc vhodný i k (malým) dětem. Výcvik není příliš náročnou záležitostí, toto plemeno se učí opravdu rychle. V mládí může být Malorský ovčák trochu plachý, ale toto chování v dospívání obvykle odezní. Když mu dopřejete možnost pohybu na venkovských prostranstvích, bude z něj dokonale šťastný pes, který si Vás doslova zamiluje.

Stejně jako jeho kolegyně – Malorská doga – není příliš hlučný a rozhodně Vás nebude budit v noci dlouhým táhlým vytím nebo štěkotem. Ba naopak, štěká, jen když to považuje za opravdu nutné. Jen se necítí dobře, pokud je delší dobu o samotě, takže bude rád, když si na něj uděláte každý den čas.

Malorský ovčák má klínovitou hlavu se širokou lebeční částí. Dlouhé končetiny a skoro až atletická stavba těla naznačují, že mu nevadí ani dlouhé pochody a skvěle se hodí jako pomocník pro záchranáře (v „rodném“ Španělsku se k tomuto účelu ostatně dlouhodobě využívá).  

 

Foto: psi-plemena.2info.cz