Naučte děti lásce, pořiďte jim zvířátko

Kvě 13, 2014 | Rodina, Životní styl

Nepamatuju si dobu, kdy by součástí mého života nebylo zvířátko. Ať už kočička, nebo pejsek, vždycky jsem nějaké měla, a to od útlého dětství až do dnes. Mít vlastní zvíře, o které se musíte starat, které vám projevuje svou lásku, které vás potrestá, když ho zlobíte, každé malé dítě hodně naučí. Zvíře může dítě naučit respektu, lásce a péči.

Je krásné vidět malé dítě, které se usmívá na pejska v tramvaji. Naopak vždycky pro mě bylo a bude trochu nepochopitelné vidět dítě, které před každým psem nebo kočkou utíká. Děti ale napodobují to, co dělají rodiče. Dětský negativismus vůči zvířatům či strach z nich většinou pochází právě z onoho napodobování vlastních rodičů. Věřte mi, zažívám to denně. Dokud je maminka na obzoru, schovávají se děti za její sukně. Zkuste je, až maminka odejde, pobídnout, ať se nebojí a zvíře si pohladí. Po chvilce váhání se postoj dítěte obrátí o 180 stupňů.

 

Nejlepší přítel dítěte

Zvířata mají až zázračný vliv na rozvoj našich dětí. Zastávají totiž v jejich životech několik důležitých sociálních rolí. Zvíře je pro dítě dobrým kamarádem, který neřeší, zdali je dítě IN, či ne. Ve vztahu dítěte se zvířetem přeci nejde o povrchní záležitosti, tak jak tomu bohužel bývá v přátelství dětí. Mezi zvířetem a dítětem jde čistě jen o jejich charaktery a souznění, péči, respekt, důvěru a lásku. Díky takovému příteli se může dítě pomalu, ale jistě začít zbavovat nejistoty, komplexů a pocitu osamělosti. Vztah k živému tvoru naplňuje každého z nás a děti to prožívají ještě více než my. Vědecká studie odborníků z Human-Animal Studies ve Washingtonu dokazuje, že kontakt dítěte se zvířetem zlepšuje psychický stav (úzkost, napětí, stres), ale i celkové psychické zdraví dítěte.

Tito odborníci dokonce svým bádáním dospěli k závěru, že psi, kočky a další teplokrevná a osrstěná zvířátka velmi pozitivně působí na náš mozek, a to hlavně co se týče uvolňování hormonu štěstí, endorfinu.

Zvíře dodá dítěti klid, sebevědomí, ale také samostatnost, ke které si skrze zvířátko dospěje dítě samo. Vaše dítě bude samostatnější díky tomu, že má živého tvora, o kterého se musí starat, musí vypozorovat jeho potřeby a musí ho akceptovat jako dalšího samostatného tvora.

 

Naučte dítě milovat

Zvířátka v dětech podporují empirické cítění, a to díky bezprostřednímu kontaktu. Dítě si ke zvířátku vybuduje vztah, který mu bude drahocennější tím, že se o zvíře musí starat. Máte-li doma zvířátko a vaše dítě ho sem tam trápí, musíte dítě naučit, jak se k němu má chovat. Dítě zvíře netrápí úmyslně. Řekněte dětem, že ho nesmí trápit, protože jim by se to taky nelíbilo. Kárejte dítě za úmyslné zlobení zvířete. Povzbuďte ho, když se k němu chová hezky. 

 

Foto: Freerangestock.com