Vpusťte do kuchyně bylinky z českých luhů a hájů

Kvě 28, 2014 | Bydlení, Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

V posledních letech zazářil na českém kulinářském nebi medvědí česnek, planá rostlinka celkem běžně rostoucí ve vlhkých českých lesích. Ten však s příchodem května vykvétá hvězdičkami bílých květů a definitivně mizí z gastronomické scény. To ale není důvod nepřinést si z výletu do českých luhů a hájů něco dobrého do kuchyně i po zbytek roku. Máme pro vás tři lahodné nedoceněné plané krasavice.

 

Merlík všedobr

Tato vytrvalá bylina byla až do 19. století běžně pěstována ve vesnických zahrádkách. Sloužil jako léčivka a jedlá rostlina zároveň, odtud také jeho název „všedobr“ – je prostě dobrý úplně na všechno.

Z původních zahrádek merlík dál planěl, a i proto ho dnes nacházíme především v okolí vesnic, na rumištích či u chaloupek při krajích lesa. Ostatně v Německu se mu říká „planý špenát“ a je běžným a vítaným zpestřením tamní kuchyně dodnes. V okolí malých vísek v čisté přírodě bychom ho také měli trhat, je tam daleko menší šance záměny s nejedlými druhy merlíku. Ty však poznáme celkem spolehlivě i podle odporného pachu po promnutí listů v prstech.

Zajímat nás budou merlíkové listy a silné kvetoucí stonky. Merlík vykvétá v květnu, a pokud potkáte pevná uzavřená květenství, neváhejte a trhejte.  Stonky s květy vařené v páře s holandskou omáčkou jsou totiž velmi zdatným konkurentem klasického chřestu. Mladými listy plnými železa, vápníku, hořčíku, draslíku a dalších důležitých látek obohatíme jarní saláty. Starší větší listy pak plně nahradí kupovaný špenát, ať už do polévek, omáček, zapékaného listového těsta nebo jako klasická příloha. A pokud merlíku nenajdete dostatek, nezoufejte. Je totiž skvělý v kombinaci s další bylinkou tohoto seznamu, které vám každý zahrádkář dá rád plnou náruč.

 

Bršlice kozí noha

Vytrvalá rostlina, která je postrachem všech zahrad a hlavně zahradníků. Má ráda bohaté půdy a stinná místa, která svými neodbytnými oddenky umí velmi rychle zarůst a už prakticky neopustit. Pravidelné otrhávání listů ji však oslabuje, což je skvělým důvodem, proč ji pravidelně zvát do své kuchyně.

Z bršlice upotřebíme mladé šťavnaté listy. Ty opravdu křehké a mlaďounké použijeme do salátů, skvělé jsou třeba v kombinaci s polníčkem a kozím sýrem. Tepelně upravené mladé listy jsou od špenátu prakticky k nerozeznání, čím listy starší listy použijeme, tím víc bude výsledek chutnat po petrželi. A proto neváhejte a zapékejte, restujte, blanšírujte, vařte, experimentujte. Výhodou bršlice je totiž především to, že se velmi snadno shání a je jí opravdu hodně a nestojí vůbec nic, takže se nemusíte bát s ní experimentovat.

 

Pampeliška lékařská

Kdo by neznal zlaté kvítí, které nám na loukách přináší tolik radosti a v zahrádce tolik starostí. Pampelišku lékařskou není třeba nějak více představovat.

V kuchyni nás budou samozřejmě zajímat její svěží mladé lístky vhodné do jarních salátů. Vybírejte si velmi mladé listy, které ještě neobsahují hořké bílé mléko. Velmi také záleží na stanovišti, ze kterého pampelišku trháte. Rostliny rostoucí v těžších životních podmínkách zpravidla nejsou moc dobré. Pampeliškový salát je velmi vhodný při detoxikační dietě, protože pampeliška je močopudná, podporuje pročištění jater a ledvin a mladé lístky navíc tlumí pocity hladu. Měli by ji vyhledávat také diabetici pro její vysoký obsah inulínu. Těhotné ženy by se jí ale měly naopak raději vyhnout.

Máte-li v zahrádce místo, které nevyužíváte a které je zarostlé pampeliškami, zkuste své salátové experimenty posunout ještě o krok dál. Rostliny zasypávejte hlínou a bělte stejně, jako se bělí chřest nebo pórek. Takto vybělené růžice pampelišky totiž neobsahují ani stopu po hořkosti a v salátech jsou velkým křupavým překvapením.

Salátem však pampeliškové orgie rozhodně nekončí. Máte rádi smažené bezové květy? Pak směle do toho a zkuste to samé i s květy pampelišek. Potřebujete jedno vajíčko na jednoho strávníka (protože květy pampelišky hodně vaječné hmoty nasají), strouhanku na obalení, olej na osmažení a sůl. Květ pampelišky klasicky vymáchejte ve vajíčku, obalte ve strouhance, osmažte, lehce osolte a podávejte s domácí tatarskou omáčkou a vařenými brambory sypanými pažitkou.

 

Foto: Pixmac.cz