Čím nahradit cukr v dětském jídelníčku

Čvn 23, 2014 | Jídlo, Rodina, Životní styl

S tvrzením, že cukr není zdravý, se setkal snad každý. I když názory odborníků se různí, je lepší vyvarovat se hlavně jednoduchých cukrů a děti na sladké nezvykat. V České republice je spotřeba cukru enormně vysoká, a to vede k obezitě dětí a později i dospělých, zubním kazům a dalším zdravotním rizikům. Přesto se slazení nevyhneme. A proto přicházíme s pár tipy, jak dětem ochutit jídla a sladit bez použití cukru.

Děti se rády řídí vzorem nás, rodičů. Pokud rodiče dbají na zdravou životosprávu, dítěti ani nepřijde, že jí jinak, než jeho kamarádi. A proto se snažte dětem od útlého dětství nepodávat příliš sladké a slané potraviny. Na těchto výrazně chutnajících potravinách totiž snadno vzniká závislost.

 

Čím nahradit sladkosti?

Dítě, které nemá denně čokoládu, zákusky a oplatky, není ochuzeno, ale naopak. Přesto děti sladké láká. A proto se snažte jim ozvláštnit jídelníček především ovocem. V letních měsících nahraďte běžnou zmrzlinu nebo nanuk doma vyráběnými dřeněmi. Ovoce, které přidáte, má dostatek vlastního cukru a nemusíte dřeň již přislazovat. Sladké dětem nahradíte také oříšky, mandlemi atd.

 

Když už sladit, tak čím?

Když už musíte dítěti osladit např. jogurt, moučník, nebo např. palačinku, zkuste nahradit cukr medem. V něm obsažená fruktóza má větší sladivost, než běžný cukr, a med má zároveň řadu pozitivních účinků na zdraví. Pozor ale na jeho množství! I po medu dítě tloustne a může dojít ke kazivosti zubů. Podobné účinky má sirup z agáve, javorový a rýžový sirup. A když už cukr, sáhněte po tom třtinovém. Má vyšší obsah minerálů, než ten bílý, rafinovaný.

Děti mnohdy nemusí mít potraviny, které my považujeme za sladké, také slazeny. Postačí jim jiná chuť. Např. palačinky jim nemusíte sladit cukrem, ale stačí je mnohdy posypat jen skořicí, nebo obložit ovocem. Pro slazení jogurtů, kaší atd. používejte džemy a marmelády, nejlépe domácí výroby.

 

Co ne!

Dětem nepřidávejte do stravy umělá sladidla. Také je nezvykejte na limonády a jinak přislazované nápoje. Neslaďte jim ani čaj. Můžete ho ochutit citronem, či pomerančem. Nekupujte dětem ani slazené a dobarvované jogurty. Vždy dejte přednost těm bílým, středně tučným. Light jogurty a potraviny obsahují umělá sladidla, kterým se vyhněte. 

 

Foto: Pixmac.cz