Co se děje na zahradě v červnu

Čvn 19, 2014 | Bydlení, Životní styl

Zatímco květen je jakýsi měsíc „na rozhraní“, kdy už odkvetly první jarní rostlinky, a byť pomalu nastoupilo teplé počasí, na čerstvé plody si ještě musíme počkat, o červnu se už dá říct něco jiného. Nastupující léto s sebou přináší první ovoce, a jak naznačuje název měsíce, většinou bývá červené. Kromě jahod a třesní však také vykvétají růže a další trvalky a sklízíme první zeleninové výpěstky (ředkvičky, saláty, ale i mrkve nebo kedlubny).

Léto je však stále z velké části teprve před námi, proto je potřeba se na něj připravit. Stále je čas zasévat nové plodiny, ideální jsou tykve, pro které bylo doposud chladno. Okurky, dýně a cukety vyrostou relativně rychle a jejich plody sklízíme až do podzimu. Nezapomeňte je však často zalévat, neboť jsou náchylné k vyschnutí. Kromě tykví můžeme vysít také fazole, jejichž semena budou zralá do konce srpna. Plody některých jiných, dříve vysazených rostlin, však dozrávají v červnu. Kromě zmiňovaných jahod a třešní jsou to třeba rybíz a maliny, na větších zahradách i meruňky.

Vyplatí se však nepodceňovat příživníky, kteří si velmi rádi smlsnou na šťavnatých bobulích. Před ptáky je vhodné ochránit třešně hustou sítí (pokud není k dispozici, lze použít jemnou záclonu nebo bílou netkanou textilii), slimáky odradí patrně pouze chemické prostředky, které jsou k dostání i v drogerii. V případě jahod je vhodné jim věnovat zvýšenou míru pozornosti, neboť se často nacházejí blízko u země, jsou tudíž náchylnější k hnilobě či poškození plži. Zapomínat bychom neměli ani na trávník.

Červnové počasí se může předvést ukázkovými dešti, ale běžné jsou i slunečné a horké dny, které trávníku rozhodně nesvědčí. Aby zůstal svěží a zelený, je nutné ho zalévat přinejmenším třikrát týdně (pokud panuje sucho). Co se týče okrasných květin, ani ty v červnu samozřejmě nezahálejí. Prakticky do konce léta vykvétají nové a nové. Některé ranější keře i byliny mají již po odkvětu, zatímco červen je ve znamení růží, lilií, chrp, denivek, pivoněk a dalších překrásných květů.

Pokud jde o dvouletky, právě červen je ideální čas pro jejich výsev, budou tak mít čas do podzimu dostatečně zesílit, aby přežily zimu a na jaře vykvetly. Naše poslední rada se týká bylinek. Svatojánská noc, opředená tajemstvím, představuje ideální mezník, kolem kterého se vyplatí nasbírat si listy nejrůznějších bylinek. Takové poklady, schopné léčit nejrůznější neduhy, často nepovšimnuté vyrůstají hned za humny. Jejich moc oceníte v zimě, kdy přijdou vhod při přípravě celé řady čajů. 

 

Foto: Pixmac.cz