Nový byt, který se stane investicí

Čvn 26, 2014 | Bydlení, Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Sháníte nové bydlení? Jaké jsou vaše požadavky na nový domov? Výhody města jako dopravní dostupnost a občanská vybavenost v kombinaci s klidem a komfortem přírody. Trendem poslední doby se však navíc stává požadavek na ekologické a ekonomicky úsporné bydlení. Tento trend však není pouhou malicherností, ale praktickou záležitostí. Ekologické či nízkoenergetické bydlení se může stát vaší investicí do budoucna.

Novela zákona o hospodaření energií přináší novinku, která bude vyhovovat všem příznivcům moderního ekologického bydlení, a tou je stavba domů s co nejnižšími nároky na vytápění a celkovou spotřebu energií. Novela předpokládá, že všechny domy, které jsou chystány k pronájmu či prodeji, musí být od příštího roku označeny energetickým štítkem, který značí nízkou spotřebu energií.

 

Co to znamená v praxi?

Pamatujete si na zavedení štítkování elektrospotřebičů, například praček? Tehdy vyvolalo štítkování velmi pozitivní ohlas. Zákazníci začali dávat přednost všem šetrným spotřebičům a hladové elektrospotřebiče téměř zmizely z trhu. A Evropská unie se rozhodla pokračovat v budování trendu ekologického života a zavedla novelu zavádějící ekologicky šetrné bydlení.

Trend moderního bydlení staví na ekologickém bydlení, které šetří přírodu, životní prostředí a dokonce naše peněženky.

 

Jak vypadá ekologické bydlení?

Ekologické bydlení představují pasivní domy. Některé z nich dokážou uspořit až 90 % energií spotřebovaných na vytápění, větrání a udržování tepla. Ekologické bydlení tak uspoří nejen energie, ale i finance představující náklady na tyto energie vydávané. Zajímavostí je, že náklady na stavbu či na koupi domu nijak nepřevyšují náklady na výstavbu běžného domu.

 

Stačí jen ucpat skuliny

Ekologické, nízkoenergetické či pasivní domy vypadají jako běžné domy a běžnými domy v podstatě jsou, a to jak na pohled, tak každodenní život. Úspory totiž nezajišťuje nic netradičního, zvláštního či do očí bijícího, naopak úspory a nízká spotřeba energie jsou zajištěny standardními izolačními materiály, jako je tepelná izolace, plastová okna s dvojskly až trojskly.

Jedním z netradičního zařízení, které zajišťuje minimální tepelné ztráty, je například teplovzdušné vytápění či systém rekuperace.

 

Další energetické úspory…

Kromě konstrukce, vytápění, zateplení a odvětrávání, které vám budou zajišťovat menší spotřebu energií, můžete větší energetické úspornosti dosáhnout i kvalitními úspornými spotřebiči. Již jsme tu mluvili o štítkování úsporných praček, ale pračkami to samozřejmě nekončí. Další možností je LED osvětlení, které se vyznačuje dlouhou životností a malou spotřebou energie.

Dnešní doba nám poskytuje mnoho vychytávek, které ušetří životní prostředí i naše peněženky. Stačí se jen rozhlédnout.

 

Foto: JRD