Objevte prostor v malém bytě

Čvn 2, 2014 | Bydlení, Zajímavosti, Životní styl

Někdo bydlí v domě, někdo ve velkém bytě a někdo má naopak byt malý. Někdy je bydlení v malém bytě přirozenou fází života, někdy otázkou financí a někdy jen člověk dává malému bytu přednost. Malý byt však nemusí být jen malým bytem, kam se nic nevejde a kde se člověk cítí stísněně. Nepotřebujete ani žádná kouzla, stačí znát pár triků, které ušetří místo nebo opticky zvětší prostor. Chcete objevit skrytý prostor ve vašem malém bytě? Přečtěte si pár tipů, jak na to.

Snad každý si prošel fází života, kdy bydlel v malém bytě. Když se člověk osamostatní a odstěhuje se od rodičů, jde často do bytu velkého, ale přerozděleného mezi více lidí. Potom potká partnera a spolu se přestěhují do společného bytu, jehož velkým pozitivem je soukromí, negativem však často bývá právě velikost. Ale i z malého bytu můžete vytěžit dostatek prostoru. Potřebovat budete jen trochu kreativity a pár dobrých tipů.

V řešení otázky nedostatečného prostoru vám mohou pomoci například netradiční úhly či modulová řešení. Osvětlení a výmalba bytu pak dokážou prostor opticky zvětšit, stejně tak jako vhodná instalace zrcadla. Důležitým se také stává nalezení odpovědi na otázku, co v bytě nutně potřebujete, nebo naopak bez čeho se obejdete.

 

Tip č. 1 – Barvy, barvy, barvičky

Barvy v nás dokážou vyvolat emoce, ovlivnit naše stravování a zároveň opticky působí na velikost prostoru. Většina lidí předpokládá, že v malém bytě je povolena pouze bílá výmalba, protože ostatní barvy by pokoj opticky zmenšily. Pravdou však je, že se barev jako takových bát nemusíte, jen je potřeba s nimi umět zacházet. Stejný efekt jako světlý a nevýrazný odstín má jedna výrazná barva, ale různé sytosti. Stačí si vybrat například fialovou či červenou, jednu stěnu (popřípadě část stěny) vymalovat sytě a další stěny odstupňovat. Sytý odstín se upozadí a světlé naopak vystoupí dopředu.

S barvami by se však mělo začít už u podlahy. Podlaha by měla být tmavšího odstínu či barvy než stěny a hlavně by měla být barevně jednolitá.

I malý byt se může pyšnit pestrým interiérem. Důraz je však kladem na dekorativní prvek jedné barvy, kterou pak v místnosti ještě několikrát zopakujete na jiných dekoracích.

 

Tip č. 2 – Země za zrcadlem

Snad každý zná trik se zrcadlem, které prostor opticky zdvojnásobí. Jestliže vám zrcadla nevyhovují, můžete místo toho využít lesklé povrchy (nábytek, obklady i stěny v metalických odstínech).

 

 Tip č. 3 – Víceméně minimalismus

Přehršel dekorací či masivní nábytek nepůsobí v malém bytě dobře. Lépe se zde uplatní kovové konstrukce, sklo i plasty. Vše, co propouští či odráží světlo, dodává místnosti dojem otevřenosti.

Využít můžete chytrého nábytku (nábytkové stěny, víceúčelový nábytek), který se může stát i designovým kouskem vašeho bytu. Vhodný je policový systém. Nebojte se využít i prostor kolem oken, který bývá ponecháván prázdný. Hlavně se snažte využít každý centimetr prostoru a neplýtvejte dekoracemi a různými vystavovanými proprietami.

 

Foto: Pixmac.cz