Spím dost, ale špatně

Čvn 4, 2014 | Bydlení, Krása, Životní styl

Zažili jste někdy, že byste šli spát brzy, spali dostatečně dlouho, ale ráno se budili rozlámaní a nevyspalí? Jednou z mnohých příčin může být i to, že samo přespání má stejné dopady jako nevyspání. Pokud tímto problém trpíte dlouhodoběji, pravděpodobně je problém někde mezi životosprávou, vnějšími vlivy a vámi.

Pokud začínáte spánek nenávidět, protože se pro vás ze slastného prožitku stalo utrpení, pokud vás ráno neprobudí ani hrnek té nejčernější kávy, měli byste se zamyslet nad tím, jak docílit lepšího a kvalitnějšího spánku. Dříve, než si skočíte pro prášky na spaní a budete polykat jednu chemii za druhou, vyzkoušejte pár osvědčených tipů, které by vám doporučil každý lékař.

Ať jdete spát brzy, nebo pozdě, ať vstáváte brzy, nebo pozdě, stále vás pronásleduje strašák jménem únava a nevyspání? Po čase se začne o slovo hlásit spánkový deficit, který vám kazí veškerou snahu o vykonávání jakékoli činnosti. Nedostatek spánku či nekvalitní spánek jsou problémy, které znepříjemňují život. Člověk bývá unavený a protivnější, ztrácí energii či dobrou náladu a veškerý jeho výkon jak v pracovním, tak v soukromém životě klesá směrem k bodu mrazu.

Jaký je lék? Ten nejprostší a zároveň nejslastnější – spánek, který se vám sice dostává, ale povětšinou dost nekvalitní. Jak tedy zlepšit kvalitu spánku?

 

Tip č. 1 – Dejte tělu tolik, kolik potřebuje

Každý z nás je jinak stavěný, každý potřebujeme jiné množství jídla, tekutin i spánku. Prvním důležitým bodem je uvědomit si, kolik vlastně potřebujeme my. Říká se, že by člověk měl spávat kolem osmi hodin denně. To však neznamená, že všichni potřebujeme zrovna osm hodin. Osm hodin činí určitý průměr či zlatou střední cestu. A hlavně si jednou za čas dopřejte víc. Vyzkoušejte jít spát, když se vám začne chtít (třeba v devět, deset), a vstaňte, až se probudíte sami (bez budíku).

 

Tip č. 2 – Lehká večeře pro lehké sny

V tomto bodě jsou ukryté dvě rady. Za prvé, poslední kávu s kofeinem či černý/zelený čaj si dejte před pátou. Za druhé, na noc si nedávejte nic tučného či těžkého. Nemusíte se řídit radou, že poslední večerní jídlo bychom si měli dát v šest. Spíše to znamená, že v šest máte možnost dát si poslední těžké jídlo. Pokud chodíte spát o půlnoci, můžete si dát něco menšího a lehčího klidně i v deset, což znamená, že byste neměli jíst tak dvě hodiny před spánkem. Jde hlavně o to, abyste se v noci nepřevalovali tím, jak vaše tělo bude trávit steak.

 

Tip č. 3 – Běžte se provětrat 

Důležité je jít spát víceméně s čistou hlavou. Co pro to udělat? Běžte například pročistit svoje tělo, plíce a hlavně svoji hlavu ven na čerstvý vzduch. Nedívejte se na pořady či filmy, které by vás mohli na noc rozrušit. A hlavně se před spaním snažte zklidnit, dělejte něco, co vás baví, a zabavte, ať nemusíte myslet na práci či na jiné starosti.

 

Tip č. 4 – Spánek v brlohu

Důležité je také prostředí, ve kterém spíte. Z osobní zkušenosti mám ověřené, že se nevyplácí na posteli dělat jiné věci než ty, které tam patří (například nepracovat z postele atd.). Spánek si více užijete v posteli, která je vám „vzácnější“. Místnost, ve které spíte, by měla být na noc zatemněná. Pořiďte si závěsy, žaluzie či rolety.

Dobrou noc.

 

Foto: Pixmac.cz