Alergická rýma

Čvc 3, 2014 | Rodina, Životní styl

Alergická rýma v současné době trápí zhruba patnáct procent naší populace. K nárůstu tohoto alarmujícího čísla došlo zvláště v posledních letech. Každý, kdo trpí alergickou rýmou, tráví každé jaro a začátek léta pravidelně s kapesníkem v ruce a čekáním, kdy přijdou nepříjemnosti.

 

Alergická rýma se vyznačuje ucpaným nosem, kýcháním, svěděním očí, nosu a krku. Tyto stavy vyvolává alergen nacházející se v ovzduší (může jít například o pyly stromů a keřů, roztoče atd.). S ucpaným nosem je život opravdu nepříjemný, v pracovním procesu nebo během sportovních aktivit se alergici vůbec nebudou cítit dobře. A to nemluvíme o potížích, které alergická rýma způsobuje v nočních hodinách, když se člověk pokouší alespoň na chvíli usnout…

Lidé s alergickou rýmou se dělí na dvě základní skupiny. Jedna z nich v podstatě „jen“ kýchá, a pokud se vyvaruje kontaktu se svým osudovým alergenem, jejich problémy jsou většinou jen v rovině teoretické. V případě alergie na pyl si stačí odpustit procházky po lese a je po potížích. To skupina druhá, která má s alergií trable chronického rázu, trpí záněty nosní sliznice a dlouhodobou hustou rýmou. A právě v noci bývají jejich problémy bohužel nejhorší.

Projevům alergické rýmy se ale můžeme vyvarovat i dodržováním několika důležitých opatření. Je třeba se vyvarovat sekání trávníku, kontaktu s domácími zvířaty a alergeny, které jsou v našich bytech a domech – včetně toho, že budeme pečliví při údržbě lůžkovin a koberců. Během vlahých letních nocí se obecně nedoporučuje větrat, protože s čerstvým vzduchem mohou do pokoje přilétnout i nějaké ty pyly. Pokud pojedeme někam autem, zavřeme okna a popřemýšlíme, jestli nebude lepší koupit pylový filtr. A vůbec nejdůležitější bude pravidelně sledovat pylové zpravodajství. 

 

Foto: Freerangestock.com