Jak na zvýšený krevní tlak

Čvc 17, 2014 | Rodina, Životní styl

Zvýšený krevní tlak má potenciál postihnout prakticky každého, bez rozdílu pohlaví nebo věku. A pozor – pokud se nebude tento problém včas řešit, nemusí to dopadnout vůbec dobře. Takže jak se poprat se zvýšeným krevním tlakem?

 

Na prvním místě je rozhodně prevence. Vlastně stačí jen málo – pravidelně se hýbat, dát vale alkoholu, velkému množství soli a stresu. Pokud jste v rámci BMI v pásmu nadváhy či dokonce obezity, je třeba se snažit ve vlastním zájmu o redukci váhy. Kouření nebo přílišný emocionální negativismus také nejsou při boji s hypertenzí (jak se vysoký krevní tlak nazývá odborným termínem) zrovna žádoucí. Zhruba třetina úmrtí ve věku nad 40 let je spojená s právě s vysokým krevním tlakem, což je bezesporu alarmující číslo.

Stačí několik let ignorovat tyto skryté hrozby a může plíživě dorazit mozková příhoda, takže podobné věci není radno podceňovat. Snížení vysokého krevního tlaku může například pomoci i kvalitní strava, konkrétně potraviny bohaté na draslík (čočka nebo nejrůznější ovoce) nebo vitamín B9 (ředkve a rajčata). Omezte také kávu na minimum a dopřejte si raději čaj, ideálně ten zelený. Zkuste v kuchyni používat čas od času i medvědí česnek, který je k dispozici ve většině tuzemských lékáren. Prospěšné bude zařadit do jídelníčku i nějaký ten mléčný výrobek a odolat všudypřítomným sladkostem.

Pokud nechcete čekat na vyšetření u lékaře a měřit si krevní tlak pravidelně doma, není to problém. Na trhu jsou k dispozici různé druhy tlakoměrů – včetně toho cestovního. Zvýšený krevní tlak rovná se několikrát po sobě vyšší naměřená hodnota než 140 / 90 mmHg. První hodnota znamená systolický tlak, který vzniká během srdečního stahu – druhá hodnota značí diastolický tlak, jenž vzniká při relaxaci / uvolnění srdečního stahu. 

 

Foto: Freerangestock.com