Jak pečovat o orchideje

Čvc 23, 2014 | Bydlení, Životní styl

Orchideje? O ty se pečuje jednoduše, zvládnou je i začátečníci, říká každá druhá internetová stránka. Nezkušení orchidejoví nadšenci se tak bezhlavě vrhnou do pěstování těchto rostlin s pocitem, že není třeba se o ně nějak speciálně starat. Po několika týdnech se však začnou divit, jak je možné, že jejich rostlina uvadá. Tyto květiny jsou naštěstí poměrně odolné a tak dokážou chvíli vzdorovat i nesprávnému zacházení. Krásných květů se ale jejich majitelé nemusí dočkat třeba i rok. Jak tedy o tyto rostliny pečovat?

 

Správná zálivka

Ačkoli existuje několik druhů orchidejí, můžeme při jejich pěstování většinou postupovat podle podobného návodu. Mezi časté chyby, kterých se lidé při péči o ně dopouštějí, je jejich přelévání. Většina orchidejí nepotřebuje zalévat častěji než jedenkrát týdně. Ideální je postavit květiny například do vany či sprchového koutu a nechat je chvíli odstát v květináči s vodou. Rostlina si tak načerpá potřebné množství vody. Poté je nutné veškerou vodu z květináče odstranit, jinak by mohly rostlinám uhnívat kořeny. Orchideje taktéž mají rády, pokud jim například jednou týdně orosíte listy. Zalévat orchideje klasicky jako ostatní rostliny přímo do květináče není vhodné už kvůli jejich kořenům. Rostlina si tak nedokáže načerpat dostatek vláhy a hrozí již zmíněné uhnívání.

 

Vhodná půda i květináč

Některé internetové stránky radí, že po zakoupení rostliny v květinářství je dobré orchidej přesadit. Ne vždy je to nutné a vhodné. Pokud rostlina nemá vyloženě nehezký substrát, je ideální nechat ji v plastovém květináči, ve kterém ji koupíte. Průhledné květináče mají praktický význam, umožňují pěstitelům kontrolovat stav kořenů orchideje, jestli například neuhnívají. Orchideje také potřebují speciální substráty, je proto vhodné je předem zkonzultovat s odborníky v květinářství, zda a kdy je nutné přesazování.

 

Těžký boj se škůdci

Orchideje svojí krásou bohužel lákají nejenom nadšené pěstitele, ale i nejrůznější škůdce. Mezi nejčastější patří svilušky. Boj s těmito škůdci nebývá jednoduchý a jediným řešením je mnohdy zakoupení specializovaného přípravku v květinářství. Pokud se stane, že orchidej napadnou například svilušky či jiní škůdci, nejlepším řešením je orchidej načas odstavit od ostatních květin. Samotné svilušky se totiž rychle rozmnožují a nedělá jim problém vydat se živořit i na další rostliny v okolí.

 

Světlo

Orchideje mají rády světlo, ne však silné slunce. Pěstování těchto rostlin na okenním parapetu je proto ideální, pokud na něj od rána do večera nepraží přímé sluneční světlo.

 

Foto: Freerangestock.com