Léčivé a zkrášlující recepty z růží

Čvc 14, 2014 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Ne nadarmo se růži říká „královna květin“. Byl by ale omyl myslet si, že toto označení získala jenom díky své kráse. Dnešní růže, se kterými se většinou setkáte na zahrádkách, se nazývají čajohybridy. Jsou to moderní šlechtěné růže a bohužel již prakticky přišly o svou schopnost tvořit šípky. O co ale většinou nepřišly, je jejich nádherná vůně a léčivé schopnosti jejich lístků. Poradíme vám, jak si z nich připravit několik jednoduchých růžových elixírů pro vaši krásu i zdraví.

 

 

Růžový olej

Ne, bohužel se nejedná o esenciální růžový olej. Jeho výroba je velmi nákladná, na 1ml pravého esenciálního růžového oleje je potřeba několik tisíc růžových lístků, vyrábí se destilací a jeho domácí výroba je tedy prakticky nemožná. Není ale třeba zoufat. Už staří Egypťané vyráběli olej s vůní růží pro péči o tělo a stejným jednoduchým způsobem si jej můžete vyrobit i vy.

Základ je nasbírat dostatek růžových lístků z voňavých růží. Vůně je velmi důležitá, čím voňavější, tím lepší!

Pak lístky usušíme. Nejlepším způsobem je sušit je na pletivu, které používáte na podzim na sušení hub. Nesušíme je na přímém slunci a nedoporučujeme ani sušení v troubě. Když jsou lístky suché tak, že šustí mezi prsty, jsou připravené k naložení do oleje. Můžete použít kvalitní olivový olej, ale v dnešní době je k dostání na trhu velké množství kvalitních olejů lisovaných za studena, které jsou určeny přímo k péči o pleť. Na tento recept je naprosto ideální olej z šípkových jader, který stejně jako růžové plátky, zabraňuje stárnutí pleti, hydratuje a vyhlazuje vrásky.

Lístky naplníme do dobře vymyté suché skleničky od zavařeniny a zalijeme po okraj olejem tak, aby ideálně dosahoval po okraj skleničky a všechny lístky byly potopené. Zavřeme víčkem a postavíme ven na teplé, ale stinné místo. Tam necháme 14 dní vylouhovat.

Hotový voňavý olej přecedíme a přelijeme do lahvičky z tmavého skla s kapátkem (ideální je lahvička, ve které jsme koupili základový olej). Používáme k péči o obličej, olej je velmi lehký a výborný především pro stárnoucí pleť. Skvěle hydratuje, léčí spáleniny od sluníčka, vyhlazuje vrásky a velmi nápomocný je i v péči o strie a drobné jizvy.

 

Léčivý růžový čaj

Když už trháme růžové lístky na sušení, je dobré nasušit si jich více a přidat je do léčivého čaje pro chladné zimní měsíce. Sušené růžové lísky mají velmi dobré antibiotické účinky. Ideální je použít lístky ze starých historických růží, ale není to nutná podmínka. Chuťově nejlepší a zároveň nejúčinnější je čaj ze směsi růžových lístků, lipového a bezového květu.

 

Růžová voda

Výroba růžové vody je takovou malou domácí alchymií, kterou ale hravě zvládnete v každé kuchyni. Růžová voda se používá jako přísada ve východní kuchyni, ale věděli jste, že je skvělá i při péči o pleť?

Na výrobu domácí růžové vody potřebujeme 10-15 velmi voňavých růžových květů. Vybírejte ty nejvoňavější růže, které můžete. Vysypte je na dno velikého hrnce a doprostřed vložte plochý kámen, na který postavíte další, tentokrát malý hrnec. Zalijte květy vodou tak, aby byly potopené. Velký hrnec přiklopte pokličkou, kterou ale obrátíte držátkem dolů do hrnce, takže do vnitřku hrnce bude směřovat vypouklá strana pokličky a nahoře vám vznikne mistička. Do ní vložte pytel s ledem. Přiveďte obsah hrnce k varu a pomalu vařte asi hodinu. Vzniklá voňavá pára bude kondenzovat na překlopené chlazené pokličce a ve formě růžové vody po držátku pokličky skapávat do připraveného malého hrnce uvnitř. Když vše vychladne, přelijte hotovou růžovou vodu do lahvičky s rozprašovátkem.

Vámi vlastnoručně vyrobená růžová voda je skvělým dárkem pro přátele! Při péči o pleť je ideální k osvěžení a hydrataci pleti v horkých dnech. Také ji můžete používat místo pleťové vody k rannímu nebo večernímu ošetření a tonizaci. A když na vás jde únava a splín, stříkněte si ji večer před spaním na polštář a přivolejte si tak ty nejsladší růžové sny.

 

Dobrá rada na závěr

Určitě už jste slyšeli o tzv „bylinných obvazech“ – řebříčku lékařském a jitrocelu kopinatém. Jejich podrcené čerstvé listy přiložené na drobná poranění zastavují krvácení a hojí a stahují rány. Účinkují zklidňujícím způsobem i na hmyzí štípnutí. Věděli jste ale, že stejné účinky mají i lístky růží? Takže až se příště v zahrádce říznete nebo píchnete o trn, neváhejte pro pomoc sáhnout pro vonný léčivý lístek růže, královny květin.

 

Foto: Freerangestock.com