Nemoci nespí ani na dovolené

Čvc 18, 2014 | Rodina, Životní styl

Léto je v plném proudu a řada z nás se vydává na dovolenou. Nikdy ovšem nemůžeme vědět, co nás na dovolené potká. A, jak je známo, nemoc často přichází v době, kdy ji nejméně čekáme a kdy se nám nejméně hodí. A co teprve když nám na dovolené onemocní dítě? Jak postupovat? A jak i přes nemoc dítěte dovolenou zvládnout?

 

Důležitá je prevence

Cestujete-li s dítětem do exotických zemí, nechte ho očkovat. To nenechávejte na poslední chvíli, ale informujte se u dětského lékaře na nutná a doporučená očkování s předstihem několika měsíců před samotnou cestou. I na dovolenou v tuzemsku přibalte lékárničku s léky proti bolesti, horečce, na alergii, proti průjmům i zvracení, s dezinfekcí, základními obvazovými prostředky, ochrannými prostředky proti slunci a léky, které dítě i vy trvale užíváte. Pokud víte, že někdo v okolí dítěte prochází infekčním onemocněním, zamezte před cestou kontaktu dítěte i vás s touto osobou.

Sjednejte pro sebe i dítě cestovní připojištění a pro případ akutního úrazu si předem zjistěte dostupnost lékařské péče a důležitá telefonní čísla na pohotovost atd.

 

Co dělat, když dítě na dovolené onemocní

I s nemocným dítětem můžete zažít pěknou dovolenou. V případě střevních potíží se jedná většinou o záležitost dvou, tří dní. Tyto problémy, nedoprovází-li je horečky, vyřešíte podáním léků z lékárničky. V případě závažnějších nemocí či vysokých horeček je nutná návštěva lékaře. Poté jednejte dle jeho pokynů. Pokud se jedná o infekční onemocnění, budete se muset smířit s faktem, že s dítětem budete trávit čas na pokoji nebo v chatce, kde jste ubytovaní. A to až do odeznění infekčnosti. Tyto chvíle si můžete zpříjemnit hrami, které si nezapomeňte také přibalit. V letních letoviscích jsou často pokoje vybaveny balkóny, na nichž můžete dítěti umístit lehátko, případně, pokud to nemoc dovolí, můžete na balkón umístit malý bazének.

V případě, že nemoc není infekční a dítě se necítí špatně, zvolte klidový režim. Výlety po horách, skákání a jiné akční aktivity vyměňte za klidné ležení ve stínu, malování, stavbu hradů z písku, a dítě zatěžujte třeba jen malou procházkou. I na dovolené si můžete udělat výlet do kina nebo do muzea.

S úrazy je to trošku komplikovanější, ale i s nohou v sádře můžete cestovat. Existují např. sádry, které můžete používat do vody. Informujte se v případě úrazu na tyto alternativy. Pacient si tyto sádry hradí sice sám, nemá ale zkaženou dovolenou a může se i nadále věnovat vodním sportům.

Přejeme šťastný návrat vám i vašim dětem!

 

Foto: Freerangestock.com