Sluneční alergie

Čvc 15, 2014 | Krása, Rodina, Životní styl

Léto je v plném proudu a my si užíváme horké náruče slunce a dní volna. Léto patří mezi nejoblíbenější roční období, přesto nás dokáže pořádně potrápit. Stále hojněji se vyskytuje u lidí s citlivou pokožkou tzv. sluneční alergie. Jde o přecitlivělost na UV, neboli ultrafialové záření. To může způsobit řadu problémů a také dokonale zničit průběh dovolené. A proto bychom měli vzniku sluneční alergie předcházet.

 

Jak se sluneční alergie projevuje?

Alergie na slunce se dostaví po vystavení kůže přímému slunečnímu záření. A proto se s ní setkáváme nejčastěji v oblasti dekoltu, tváří, ramen a paží. Projevuje se intenzivním svěděním. Často dochází ke vzniku puchýřků, zarudnutí kůže, někdy také otoků. Po omezení vystavení kůže slunečnímu záření většinou alergie vymizí sama, bez jakékoli léčby. Pro potlačení nepříjemných pocitů ovšem můžete podávat antihistaminika, která pleť zklidní.

 

Jak se alergii na slunce vyhnout

V létě se snažte omezit jakoukoli kosmetiku. Pokut to nedokážete, vynechte alespoň kosmetiku založenou na tucích. Pro opalování používejte opalovací prostředky na citlivou pleť, a to především gely. Krémy apod. obsahují totiž také tuky. Je třeba upravit také jídelníček. Omezte příjem éterických olejů a sladidel, i ty negativně ovlivňují citlivost pokožky na slunce. Pokud trvale užíváte některé léky, informujte se u svého lékaře, zda nezvyšují citlivost kůže na světlo. V takovém případě také riskujete, že vaše pokožka bude na slunce reagovat přecitlivěle. Zcela se vyhněte třezalce tečkované. V ní obsažený hypericin způsobuje zvýšenou fotosenzitivitu kůže.

Opálená pokožka je sice krásná, ovšem ze zdravotního hlediska nezdravá. Pokožka vystavená přímému slunečnímu záření rychleji stárne. Riskujete také vznik nebezpečného melanomu, maligního nádoru kůže. A tak, pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem v podobně pálení, svědění, vyrážek, zčervenání atd., snažte se opalování omezit nebo zcela vyloučit. Zvláště opatrní buďte u svých dětí. Pokožka dítěte je mnohem citlivější, než pokožka dospělých a děti do jednoho roku by neměly být nikdy vystavovány přímému slunečnímu záření.

Přejeme krásnou a ve zdraví prožitou dovolenou.

 

Foto: Freerangestock.com