Chutney – marmelády k masu

Srp 12, 2014 | Bydlení, Jídlo, Životní styl

Léto je v plném proudu a první ovoce dozrává. Navařit si z něho dostatek džemů a marmelád na zimu je činnost záslužná… Ale grilovací sezona přece ještě zdaleka nekončí a naše mlsné jazýčky by si k pečenému masu rády daly i něco nezvyklého a exotického! A co může být lepšího, než báječné sladce pálivé chutney.

V obchodech se tyto u nás ještě nepříliš známé „marmelády k masu“ prodávají za veliké peníze. My vám ale nabízíme tři skvělé recepty, díky nimž si můžete vyrobit pár skleniček voňavého čerstvého chutney za pár korun.

POZOR! Chutney není tak sladké jako marmeláda, doporučené množství cukru je proto orientační. Nebojte se v průběhu varu chutney ochutnat – lžičkou kápneme trochu směsi na talířek a necháme vychladnou. Správné chutney má být jako hřích – palčivé a sladké.

 

Meruňkové chutney s rozinkami

Jemné nepříliš pálivé a aromatické chutney dochucené šťavnatými rozinkami je vhodné i pro ty, kteří si v pálivých exotických jídlech příliš nelibují. Skvěle se doplňuje s jemným drůbežím masem.

Budete potřebovat: 1kg meruněk, 3 velké cibule, 3 stroužky česneku, 2cm kus zázvoru, 300g cukru, 100ml vinného nebo jablečného octa, rozinky podle chuti.

V mixéru rozmixujeme společně na kaši cibuli, zázvor a česnek. Ve velkém hrnci rozpálíme trochu olivového oleje a směs na něm 1 minutu opékáme, až se rozvoní. Pak přidáme vypeckované meruňky, cukr, ocet a rozinky. Přiklopíme a na mírném ohni vaříme, až se meruňky rozpadnou. Horké naplníme do sklenic vypařených vařící vodou, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

 

Švestkové chutney s černou hořčicí

Aromatické pálivé chutney s pravým indickým duchem. Kdo je povahy odvážné, může recept ještě přiostřit použitím vhodné odrůdy chilli papriček, např. habanero.

Budete potřebovat: 1 kg švestek, 300g cukru, 100ml vinného nebo jablečného octa, 2 velké cibule, 2 stroužky česneku, 2 malé feferonky, 3 cm kus zázvoru, 3 čajové lžičky kurkumy, 3 čajové lžičky mletého koriandru, 3 čajové lžičky semínek černé hořčice

V mixéru rozmixujeme společně na kaši cibuli, zázvor, chilli a česnek. Ve velkém hrnci rozpálíme olivový olej, vhodíme do něj semínka hořčice a hned přiklopíme pokličkou! Semínka začnou v horkém oleji vyskakovat. Až praskání hořčičných semínek ustane, přidáme kurkumu a koriandr a párkrát promícháme. (Pozor na teplotu oleje, koření se rádo přepálí!) Přidáme rozmixovanou směs pálivých přísad a minutu smažíme. Pak přidáme zbylé suroviny a za občasného míchání vaříme pod pokličkou, až se švestky rozpadnou. Nezapomeneme ochutnat, zdali nám kořeněnost a sladkost vyhovuje! Nakonec horkou směs naplníme do sklenic vypařených vařící vodou, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru.

 

Mirabelkové chutney s čokoládou

Jedinečná kořeněná pálivá hříšně dobrá čokoládová omáčka. Jak jednou ochutnáte, nebudete už váš steak chtít s jiným chuťovým doprovodem.

Budete potřebovat: 1kg vypeckovaných mirabelek, 400g cukru, 80ml vinného nebo jablečného octa, 4 cm kus zázvoru, 1 malá cibule, 1 malá feferonka, 3 čokolády na vaření, 50g kakaa na vaření

Cibuli, chilli a zázvor rozmixujeme v mixéru na kaši. Ve velkém hrnci rozpálíme trochu olivového oleje a směs na něm 1 minutu opékáme, až se rozvoní. Pak přidáme zbylé suroviny včetně čokolády nalámané na kostičky a vaříme do zhoustnutí. Nakonec nezapomeneme ochutnat, mirabelky umí být velmi kyselé! Když jsme s chutí spokojeni, horkou směs naplníme do sterilních sklenic, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

 

Foto: Pixmac.cz