Předejděte podzimní únavě

Srp 25, 2014 | Jídlo, Krása, Rodina, Životní styl

Podzim se blíží a v poslední době to jde bohužel poznat i za oknem. Venku je to samá plískanice, celé dny prší a nebe pod mrakem způsobuje, že na člověka doléhá únava. Jak klasické podzimní únavě předejít, nebo se jí zbavit? Zapomeňte na černou kávu a taurin, svou pozornost raději směřujte na to, co jíte. Které potraviny bojují s únavou?

Únava má mnohé příčiny, s kterými je nutné bojovat, chcete-li se únavy zbavit. Ať už jste se v noci pořádně nevyspali, nebo jste byli večer na nějaké akci, nebo jste se při obědě příliš přejedli a veškerou energii teď spotřebováváte na trávení, je potřeba se s únavou naučit bojovat, aby nepřerostla v chronický problém.

Jednou z možností je správná, zdravá a vyvážená strava a hlavně zakomponování potravin, které s únavou bojují nebo působí jako její prevence.

 

Brokolice

V oblasti zeleniny bojuje s únavou a psychickou pohodou brokolice, zelený zdroj vlákniny, vápníku, vitamínů A a C, kyseliny listové, draslíku a betakarotenu. A právě vitamín C obsažený v brokolici odstraňuje stopy únavy, zlepšuje imunitní systém a funkci nadledvinek. Dalším nesporným pozitivem brokolice jsou její antioxidační účinky. Brokolice na sebe navazuje volné radikály a podporuje obranyschopnost organismu.

 

Ovesné vločky

Nejlepší snídaní či večeří se vám mohou stát ovesné vločky, které nastartují váš organismus a dodají mu potřebné živiny, vlákninu a vitamíny (E a B). Ovesné vločky navíc nebojují jen s únavou, ale i se stresem a také pozitivně působí na naši nervovou soustavu. Draslík obsažený ve vločkách bojuje s akutní i chronickou únavou.

Ovesné vločky můžete konzumovat ve formě müsli či ovesné kaše. A hlavně ovesných vloček se vůbec nemusíte bát, neboť si je můžete dochutit ovocem, oříšky, jogurtem či medem a vykouzlit tak vynikající a plnohodnotný dezert.

 

Mandle

Mandle jsou ideálním bojovníkem s únavou, protože obsahují vápník, fosfor, hořčík, draslík a železo. A nejen to, mandle jsou i zdrojem bílkovin a dodávají pevnost svalům. Hořčík zajišťuje a podporuje látkovou výměnu, která je důležitá pro dostatek energie. Další pozitivní účinky mandlí jsou podpora nervového systému a psychického zdraví, neboť bojují proti stresu a úzkosti.

Kromě výše uvedených živin obsahují mandle i zdraví prospěšné tuky, které dokážou snižovat hladinu cholesterolu.

 

Čočka

Tradiční potravinou, která má však zázračné účinky, je čočka. Čočka je bohatá na esenciální kyseliny, které tělo člověka proměňuje v bílkoviny. S únavou a vyčerpáním však bojuje v čočce obsažené železo. Množství železa v čočce se dokonce vyrovná i množství železa v mase.

Čočka obsahuje i další živiny a vitamíny, například draslík, vápník, hořčík, zinek, vitamín B a vlákninu. Kromě čočky vám pomohou i naklíčená semínka.

 

Banány

Vynikají svačinou, která vám pomůže proti únavě, jsou lehce stravitelné banány. Banány se doporučují sportovcům a studentům. Obsahují vitamíny A, C a B, hořčík, fosfor a železo.

Nejlepší ochrana je prevence!

 

Foto: Pixmac.cz