Studovat ve čtyřiceti? Nabídek je mnoho!

Srp 14, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Celoživotní vzdělávání. Že už jste o tomto pojmu slyšela, ale nevíte, co přesně si pod ním představit? Začít můžete s jednoduchou otázkou: kdy jste se přestala vzdělávat? V České republice stále existuje velké množství lidí, kteří by na tuto otázku neměli problém jednoznačně odpovědět. Na střední škole nebo na vysoké, řekli by.

Na rozdíl od nich však existují lidé, kteří se musí vzdělávat celý život. Jsou jimi například lékaři nebo učitelé. Neměl by však každý člověk ve společnosti usilovat o neustálé získávání nových informací? Nemělo by být učení nepřetržitým procesem, který nikdy nekončí? Právě na tuto otázku odpovídá koncept celoživotního vzdělávání.

 

O co jde

Celoživotní vzdělávání nabízí zejména univerzity a vysoké školy po celé České republice, jako jsou Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Karlova v Praze, Ostravská univerzita a další. Zájemci o tento typ vzdělávání se můžou podle svého uvážení přihlásit do široké nabídky různých kursů či seminářů. Vybírat přitom můžou vždy podle nabídek škol. Záleží tedy na nich, zda se budou věnovat právu, učitelství nebo například botanice.

 

Proč studovat

Ptáte se, proč byste měla opět chodit do školy, když už máte svá studijní léta za sebou? Celoživotní vzdělávání nabízí mnohým lidem druhé šance. Například pro dlouhodobě nezaměstnané to může být cesta, jak získat novou kvalifikaci. Otvírá před nimi nové možnosti a informace, ke kterým by se běžně nedostali. V rámci celoživotního vzdělávání tak můžete získat například bakalářský titul, nebo osvědčení o absolvování. Vždy záleží na konkrétní škole, která tyto programy nabízí.

 

V pozadí za ostatními

Ačkoli celoživotní vzdělávání nabízí jedinečnou příležitost, jak rozšiřovat své obzory, v porovnání s jinými evropskými zeměmi Česká republika počty účastníků těchto programů stále zaostává. A to i přesto, že se v posledních letech zvedá popularita u tzv. univerzit třetího věku, které nabízí vzdělávání seniorům. V České republice se tak na vzdělávání stále dívá jako na proces, který končí záhy po střední nebo vysoké škole.

 

Foto: Pixmac.cz