Jak doma ušetřit na maličkostech

Zář 25, 2014 | Peníze, Životní styl

Domácnost, černá díra, ve které se ztrácejí peníze jako v bezedné propasti, na jejímž dně sedí žába, jež je pojídá. Žárovky, topení, jídlo, spotřebiče či doprava. Na tom všem se dá ušetřit. Pokud se vám zdá, že ve vaší domácnosti požírají peníze myšky, čtěte dál a nechte se inspirovat tipy a triky, jak ušetřit pár korun na maličkostech.

 

 

Já svítím, ty svítíš a úsporka taky svítí

Místo zhasínání světel se orientujte spíše na výměnu žárovek. Klasické žárovky vyměňte za ty úsporné. Odborníci o klasických žárovkách říkají, že 6 obyčejných 100 wattových žárovek, které by svítily 1 hodinu, přijdou ročně na 1000 korun. Úsporné žárovky se spotřebou 20 Wattů sníží náklady o neskutečných 80 %. Největší úsporu vám poskytnout Led žárovky, které spotřebují až desetkrát méně energie, ale výkonnost mají stejnou.

 

Dokonale vytopený dům aneb jak topit?

Nad vytápěním musíte mít kontrolu. Pokud je vám přes den zima a v noci nemůžete usnout vedrem k zalknutí, vytápíte na zdař bůh. Tento styl vytápění vám sahá hluboko do kapsy, ale naopak díky ekonomickému vytápění ušetříte až tisíce ročně. Základem správného vytápění je dobrý termostat či kvalitní regulace. Díky regulátoru si teplotu v jednotlivých místnostech nastavíte podle svých přání.

 

Láska prochází žaludkem stejně jako peníze

Možná to mnohé z nás znají. Partneři si nemohou odpustit chodit na oběd do restaurací, popřípadě se často stravují s klientem na schůzce (opět v restauraci)? Pak ale přijdou domů a stěžují si, kam se ty peníze vytrácí. Chraň vás „pán bůh“, abyste partnera upozornila, že za to mohou ty jeho obědy a jídla s klienty. Ideálním řešením, na kterém ušetříte velké množství peněz, je stravování se doma. Pokud se večer chystáte se známými na skleničku, najezte se před tím raději doma. Místo nejméně 300 korun za samotné jídlo, budete platit jen za pití.

 

Operátoři, dodavatelé plynu či elektřiny a další

Jedním ze základních pravidel je, abyste se nenechali okrádat od operátorů, plynařů či vaší pojišťovny. Jednou za čas si ověřte aktuální trh, abyste věděli, že nejste biti starým produktem. Vždyť víte, že nikdo vám jen tak zadarmo neřekne: „Změňte si svůj produkt na tento náš nový, budete platit méně.“ A hlavně nepodléhejte poskytovatelům služeb, kteří se vám budou za každou cenu snažit vnutit „lepší nabídku“.

 

Doprava a doleva

Pokud se musíte denně někam dopravovat, tak jezděte raději MHD. Pokud máte v okolí pár známých, kteří jezdí stejným směrem jako vy, pak si můžete dovolit komfort auta a stejně ušetříte ještě více než s MHD. Pravda je taková, že MHD je finančně výhodné pro jednoho či dva lidi, pokud pojedete tři, je lepší rozpočítat si mezi sebe benzín.

 

Foto: Freerangestock.com