Jak obléci školáka do podzimních plískanic a nepohody

Zář 11, 2014 | Rodina, Životní styl

A už to začalo! S příchodem nového školního roku se naši školáci vydávají na cestu do školy často ještě za šera. I hustota dopravy zhoustla. Mnozí rodiče vozí své děti do školy vlastními auty a v okolí škol to často vypadá jako na autodromu. Jak zabezpečit, aby dítě do školy došlo bezpečně? A jak zajistit, aby neprochladlo a nepromoklo v případě deště?

 

Řada školáků odloží deštník ihned, jak opustí domov a zmizí rodiči z dohledu. A nejde jen o cesty do a ze školy. Děti se po školním vyučování často vydávají do kroužků a za zábavou a my rodiče je nemůžeme doprovodit, nebo se to z pohledu dítěte již „nehodí“. Přesto bychom měli zajistit bezpečí našich dětí.

 

Myslete na reflexní prvky

Při výběru oblečení i doplňků pro své dítě vyhledávejte ty, které jsou opatřeny reflexními prvky. Bundy, kalhoty, mikiny, ale také boty, čepice, rukavice atd. jsou dnes často opatřeny reflexními prvky, které nenarušují vzhled oblečení, ale v případě, že se dítě pohybuje v šeru a za zhoršené viditelnosti, začnou svítit. Pokud oblečení tyto prvky nemá, nezoufejte. Zakupte si vhodné nášivky a školákovi je našijte na jeho oblečení. Důležitá jsou záda, ale i např. okolí kapes, ramena atd.

 

A co déšť?

Na podzim často prší a do školy se musí, i kdyby padaly trakaře. Při nákupu oblečení pro svého školáka myslete i na to. Podzimní bunda by měla být zčásti nebo zcela nepromokavá, přesto lehká, aby školáka zbytečně nezatěžovala. Nezapomeňte na nabídku značkových sportovních obchodů, kde naleznete nabídku softshellových bund a dalšího oblečení. Softshell je skvělý materiál, který chrání a izoluje. I u obuvi myslete na membrány, které nepropustí vodu a zároveň zajišťují větratelnost obuvi. Investujte také do spodního prádla. Na trhu je tzv. funkční prádlo, které odvádí pot a zabraňuje prochladnutí. Vždy se zajímejte o údržbu těchto materiálů. Ve většině případů se nesmí při jejich praní používat aviváž, aby nebyla narušena funkčnost oblečení.

 

Boty

Dítě by nemělo mít pro cestu do školy pouze jedny boty. I u těch nejlepších výrobků se stane, že boty školáka promoknou a musí proschnout. Proto každý školák musí mít alespoň jednu obuv na přezutí. Noha si tak odpočine, změní polohu a jen jí to prospěje. Při prvních mrazících myslete na protiskluzovou podrážku.

 

Přikrývka hlavy

Hlava je zvlášť náchylná na prochladnutí. Menší děti trpí často záněty středouší, a proto při podzimních nepohodách vyžaduje hlava dětí ochranu. Čepici, baret, nebo šátek vybírejte společně s dítětem. Dítěti se musí pokrývka hlavy líbit, aby ji vůbec nosilo. V opačném případě děti čepici schovají do aktovky okamžitě, když zmizí rodiči z očí. A tak přetrpte i zvláštní vkus svého dítěte. Bude to nakonec ono, které bude svou čepici nosit na své hlavě.

Dítě by mělo mít doma své domácí oblečení a nemělo by ve školním oblečení trávit také svůj volný čas doma. Na cesty ven vybavte školáka více vrstvami oblečení, aby dle počasí mohlo vrstvy přidávat, nebo naopak ubírat.    

 

Foto: Freerangestock.com