Jak vybavit předsíň v malém bytě

Zář 29, 2014 | Bydlení, Životní styl

První, co spatříte, když vstoupíte do bytu, bývá předsíň. Předsíň by tedy měla být reprezentativním místem, které pozdraví každého, kdo přijde, vstoupí do bytu, nebo kdo se jen zastaví v otevřených dveřích. Jak vybavit předsíň příjemně, nenuceně a útulně? Co když bydlíte v malém bytě, který má ještě menší předsíň? Jak takovou malou předsíň vybavit?

Disponuje váš byt malou předsíní? Neumíte si s ní poradit? Nejde o nic neobvyklého. Většina lidí u nás bydlí v klasických panelácích, které mají jen malinkatou předsíň. Navíc panelákové předsíně jsou příliš tmavé, stísněné a neútulné. Málokdo ví, jak si s takovou tmavou kobkou poradit. My vám přinášíme inspiraci, díky které proměníte stinný kout na rozjasněné místo plné života.

 

Praktičnost na prvním místě

S ohledem na to, že předsíni dáme funkci jiné místnosti jen těžko, je tedy potřeba zachovat její původní funkční a praktický účel. Při plánování jejího přeměňování a vybavování je potřeba myslet na věci, které by v předsíni měly zůstat. V předsíni by neměl chybět botník, rohožka a věšák, popřípadě nádoba na deštníky.

Ostatní věci záleží jen a jen na nás a naší fantazii.

 

První krok – malování

V první řadě bychom se měli pustit do malování. Předsíň je většinou místem bez oken, proto je potřeba vnést do ní trochu světla. Světlo do tmavých koutů dostaneme právě použitím světlých a živých barev, které místnost opticky zesvětlí a navíc i zvětší (co víc si přát). V předsíni se nemusíte bát ani bílé barvy, doplníte-li ji vhodně s vybavením a dekoracemi. Pokud nejste vyznavači tradiční bílé, nebo se bojíte použít bílou v místnosti, kam člověk vchází se špinavými botami, mokrými kabáty a zablácenými domácími mazlíčky, můžete vyzkoušet jakýkoli jiný světlý odstín. Zalíbit by se vám mohli tóny smetanové, lehkého mokka a pastelových barviček.

 

Druhý krok – vybavení

Jak již bylo řečeno, předsíň by měla disponovat botníkem a věšákem. Pokud zde máte dostatek místa, můžete sem umístit i mnohé další úložné prostory. Zvolíte-li světlou barvu výmalby, pak nábytek volte buď v provensálském stylu (tedy bílý), nebo tmavě hnědý až černý.

 

Třetí krok – optické zvětšení

Celou dobu je řeč o malých předsíních, proto nesmíme zapomenout na to, co je při jejich vybavování hlavní, a to optické zvětšení. Již u kapitoly o výmalbě jsme si řekli, že pro optické zvětšení jsou vhodné světlé barvy. Místnost opticky zvětší i aplikace zrcadel a vhodného osvětlení. O zrcadlech se asi nemusíme sáhodlouze rozepisovat. Stačí říct, že zrcadlo by v předsíni chybět nemělo, chceme-li ji zvětšit. Zrcadlo totiž dokáže otevřít celý prostor. Posledním pravidlem optického zvětšení je osvětlení. Světla volíme spíše světlejších odstínů, do žluta zbarvené osvětlení místnost zmenšuje a zútulňuje.

 

Čtvrtý krok – dekorace

Jde sice o pouhopouhou předsíň, to však neznamená, že bychom si v ní neměli vyhrát s dekoracemi. Jako dekorace vhodné do předsíně nám poslouží obrázek, vtipná nádoba na deštníky, stylová rohožka či dokonce řezaná či živá kytička.

 

Foto: Butlers