Rej barev v podzimní zahradě

Zář 24, 2014 | Bydlení, Životní styl

Divoké hýřivé léto se svou záplavou květů pomalu mizí za obzorem a nadchází rozvážný podzim. Většina z nás si představí déšť, mlhy, spadané listí a konec krásy našich zahrádek. To ale nemusí být pravda. Naopak, mnoho keřů i květin teprve na podzim rozehrává své sólo a budete žasnout, jakou krásou umí oplývat.

 

 

Astry neboli hvězdnice

Rod aster nabízí záplavu druhů a kultivarů, které se liší výškou, tvarem, velikostí a barvou květů. Tyto nenáročné trvalky jsou vhodné pro slunné záhony, vhodné jsou i sušší půdy. Jejich jemné květy vykvétají od bílé přes růžovou, fialovou až k modré a lákají včely a čmeláky k poslední bohaté pastvě v hladovém období chladnoucího podzimu.
 

Seda neboli rozchodníky

I tyto nenáročné rostliny poskytují jeden z posledních cenných zdrojů nektaru pro včely a čmeláky před zimou. Kromě jemných květů jsou seda ceněna  především pro své nádherně zbarvené listy ve škále od k bíle panašovaných, jemně zelených, přes červeně žíháné, hnědé až k temně rudé. Rozchodníky se krásně vyjímají i v truhlících a jsou vhodné i k řezu do vázy

 

Trávy všeho druhu

Miscanthusy, dochany, molinie, prosa, kostřavy,… V nabídce je nespočet druhů a od každého druhu nepočítaně kultivarů. Trávy vnesou do vaší zahrady pohyb, jemnost a vzdušnou eleganci. Na podzim se jejich stvoly mohou zbarvit do narudlých, stříbrných, panašovaných, sytě zelených,… a ozdobí se jemnými květy. Trávy jsou v dnešních zahradách stále více populární – jsou efektní, vyžadují minimum péče a vydrží zdobit vaši zahradu až do jara.

 

Barevné keře 

Asi nejznámějšími keři sázenými kvůli podzimnímu zbarvení jsou bez pochyby okrasné javory. V japonských a čínských zahradách bývají zastoupeny v hojné míře a jejich obliba se přenesla i do Evropy. Javory nejsou příliš náročné na pěstování, ale nesnáší zimní přemokření. Při výsadbě proto javorům dopřejte dobrou drenáž.

Mezi další druhy keřů, které se umí pyšnit podzimní paletou barev, patří například muchovníky, růje, škumpy nebo například skalníky, což jsou keře s krásnými listy i plody, které připomínají červené korálky a v zimě přijdou k chuti zpěvnému ptactvu.

 

Co se spadaným listím ze stromů a keřů? Listy ze zdravých stromů se hodí do kompostu nebo je můžeme použít jako mulč a zimní krytí zároveň a přihrnout je na kořeny rostlin, např. hortenzií. Nevhodné je ponechat listí na trávě a v žádném případě listí nepálíme.

 

Japonské sasanky

Japonské sasanky na rozdíl od svých evropských kolegyň kvetou na podzim a vykvétají nádhernými velkými květy v barevné škále od bílé přes růžovou až k jemně fialkové a žíhané. Ochotně rostou a semení se i tam, kde se jiným rostlinám růst nadří, a jsou vhodné do polostinných až stinných záhonů, pod stromy a vyšší keře. Je to jedna z rostlin milovaných našimi prababičkami, která se dnes opět vrací na právem zasloužené zahrádkářské výsluní.

 

Vřesovce

Vřesovce jsou oblíbené stálezelené půdopokryvné keříky. Rostou na slunci i ve stínu po stromy, dobře snášejí chudou sušší půdu, ale nelíbí se jim v půdě, ve které je přítomen vápník. Naopak, milují kyselé půdy s přídavkem rašeliny,

 sázejte je proto s rozmyslem na místa, která jsou pro většinu jiných rostlin nehostinná, ale vřesovce tam budou mnoho let spokojeně růst. I květy vřesovců jsou jednou z posledních pochoutek pro včely a čmeláky, po odkvětu se doporučuje rostliny seříznout.

 

Foto: Freerangestock.com