Tarotové karty – historie a zajímavosti

Zář 17, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Kdo by nechtěl občas znát svoji budoucnost. Jen málo z nás je ale nadáno věšteckým darem, a tak pokud nás čeká nějaký těžký úkol nebo procházíme náročnější životní situací, někteří z nás občas vyhledají služby kartářky. S čím to ale tyhle zvláštní ženy pracují? Co jsou to ty tarotové karty a odkud se tu vlastně vzaly?

 

Nikdo přesně neví, odkud k nám tyhle kouzelné „čertovy obrázky“ přišly. Máme několik teorií a jedna z nich říká, že taroty si s sebou do Evropy přinesli z Indie Romové. Poprvé o tom nacházíme zmínku v druhé polovině 14. století v Itálii, kde Romové používali jako jednu z forem obživy hádání budoucnosti z obrázkových karet. Tak že by kolébkou magického tarotu byla horká starověká Indie?

Francouzský ezoterik Antoine Court de Geben zase ve své době (tedy koncem 18. století) razil myšlenku, že tzv. Velká arkána – tedy hlavních 22 tarotových karet, představuje zákony světa vydané egyptským bohem moudrosti Thovtem. Na světlo boží se tyto desky s hieroglyfy údajně dostaly při velkém požáru staroegyptského chrámu. Slovo tarot pak mělo být odvozeno právě ze jména samotného božstva – Thovt.

Na sever Afriky klade původ tarotu i anglický badatel a spisovatel Paul Foster Case. Podle něho se po zničení egyptské Alexandrie stal centrem vědění celého světa Fez v Maroku. Mudrcové, kteří se tam scházeli na pravidelné filosofické debaty, naráželi ve svých terminologiích na jazykové bariéry. A pak někdo přišel s myšlenkou vytvořit obrázkovou knihu univerzálních symbolů podle starých okultních zákonů numerologie.

Nejrozšířenější teorie, kterou vyznává většina kartářů, ezoteriků a okultistů, však klade původ tarotových karet do náruče magické kabaly. Je to tajné židovské magické učení, které pracuje se silou písmen a slov. Sám název tarot má být odvozen od slova Tóra, což je posvátný židovský zákon. Velká arkána má 22 karet, stejně jako je písmen židovské abecedy. Kabalistický strom života, což má být schéma všech božích světů, má 10 sfér, stejně jako jako je malých karet od každé barvy v Malé arkáně. Každé barvě pak vládne Král, Královna, Princ a Princezna. Do Evropy pak pronikl tarot z východu s Templáři, kteří se během ochrany Jeruzaléma seznámili s jeho magickou silou a moudrostí.

Ať už kartám věříte, či nikoli, jejich historie je opravdu barvitá a zvláštní. Když se člověk probírá tajemnými obrázky na ohmataných listech karet, až jej zamrazí. Jako by se dotýkal něčeho velkého, moudrého, něčeho, co jeho samého dalece přesahuje.

 

Foto: Pixmac.cz