Začněte běhat. S láskou.

Zář 14, 2014 | Krása, Zajímavosti, Životní styl

Od zítřka začnu pravidelně běhat. Takový slib si už někdy řekla snad každá žena, ale jen málokterá ho opravdu dodržela. Chtěla byste i vy začít pravidelně sportovat a zlepšit si svou kondici, ale nevíte, jak s běháním začít? Máme pro vás několik tipů.

 

 

 

 

 

Utrácejte bez výčitek

Konečně máte příležitost, jak provětrat peněženku a nemít přitom špatné svědomí. Jedinou investicí u tohoto sportu jsou kvalitní boty a stejně tak i dobrá podprsenka, bez kterých se při běhání neobejdete. Při koupi obojího se dostatečně poraďte s prodavači. Boty na běhání je totiž často nutné kupovat například o číslo větší, jinak by vás mohly při sportování tlačit díky pravidelnému pohybu, při kterém noha sklouzává dopředu. Potřebuje tak více prostoru, než je nutné třeba při chůzi. Musí vám perfektně sednout, nebojte se proto v botách po prodejně i proběhnout. Cena kvalitních běžeckých bot začíná zhruba na dvou tisících.

 

Nepřepalte to

Chybou většiny začátečníků je, že jsou příliš horliví. Toto nadšení jim však vydrží jenom pár dnů. Vyberou si na začátek příliš dlouhou trasu, běhají moc rychle a každý den. To ale namísto kondice vede k naprostému vyčerpání a nechuti sportovat. Nebojte se proto začínat na kratších trasách, které prokládejte svižnou chůzí. Pravidelně dýchejte a zvolte si takové tempo, při kterém můžete bez problému mluvit. Tak poznáte, že jste našla ten správný rytmus. Na začátek zkuste uběhnout například trasu o dvou kilometrech. Ne však v kuse. Pokud nebudete moct, zkuste třeba půl minuty rychle jít.

 

Dobře se nalaďte

Máloco dokáže při běhání tolik povzbudit, jako vaše oblíbená hudba. Je jedno, jestli si ráda zaběháte na rychlé songy, nebo naopak sáhnete po něčem pomalejším. Důležité je, aby vás muzika dokázala nabít pozitivní energií, která se nakonec projeví i na vaší výdrži. Pro pohodlný poslech hudby při sportování dnes existují držáky na mobilní telefony, které si připnete na paži a můžete bez problémů vyrazit.

 

Milujte běhání

Snad nejdůležitějším bodem ze všech je si tento sport zamilovat. Nestresujte se, že jste dnes neuběhla tolik, kolik jste si přála, nebo že vás ostatní předbíhali. Pouze pokud si dokážete běh užít, vydrží vám láska k němu opravdu dlouho, možná na celý život. Dobrou motivací může být sepisování vašich pokroků, udržet nadšení mohou i různé internetové diskuze či facebookové skupiny, kde se amatérští běžci vzájemně podporují ve svém koníčku.

 

Foto: Freerangestock.com