Odvykání kouření

Říj 14, 2014 | Krása, Rodina, Životní styl

Někteří kouří rok, jiní třeba dvacet let. Většina kuřáků ale chce se svým zlozvykem skoncovat, a to nejen kvůli sobě, ale i vzhledem k rodině, kterou vystavují této své neřesti chtě nechtě každý den. Je to rozhodně běh na dlouhou trať, který se nepovede hned ze dne na den. Chce to opravdu dělat jen malé krůčky, úspěch je pak o něco jistější. Co lze doporučit při pokusu odvykání kouření?

 

 

Časté jídlo je základ

Pokud je to možné, jezte často – ale pochopitelně po menších porcích. V principu totiž musíte mít něčím zaměstnaná ústa a ruce, jinak budete mít nutkání vzít cigaretu do ruky. Totéž pak platí i o pitném režimu, dopřejte si dostatek vody a ředěných džusů.

Velmi důležité je také pozvolna zvyšovat fyzickou zátěž, prostě se musíte nějak zabavit, aby vás chuť na cigarety přešla – lépe řečeno jste ani neměli čas si vůbec někdy zapálit. Pokud se cítíte přechodně unavení, není problém, prostě se vyspěte o něco déle, tedy když zrovna můžete.

 

Cigaretu ani výjimečně!

Myslíte si, že vám jedna jediná cigareta neublíží? Ale ano, hned bude zapálená druhá a pak najednou zmizí celá krabička. Musíte se umět kontrolovat, u jednoho symbolického potáhnutí prostě nezůstane. Správná psychika je základ všeho, proto se nebojte si i během dne (klidně i nahlas) říkat, proč vlastně hodláte skončit s cigaretovým dýmem jednou provždy. Když vydržíte týden, měsíc nebo i déle, vždy si kupte něco za odměnu – nějakou maličkost, třeba elektroniku, oblečení a tak podobně.

A na závěr – jen málokomu se podaří úspěšně odvyknout cigaretám bez pomoci. Nemyslíme tím jen pomocnou ruku od rodiny či přátel, ale třeba i možnost využití léků, nikotinových náplastí, žvýkaček či v posledních letech extrémně populárních elektronických cigaret. 

 

Foto: Freerangestock.com