Pět věcí pro zdraví kloubů

Říj 17, 2014 | Krása, Životní styl

Klouby nás někdy umí opravdu zabolet, zvláště pro starší ročníky pak existuje strašák jménem artróza. Jak si udržet klouby v dobré kondici až do pozdního věku? Pojďme si dát k dobru pár tipů.

 

 

 

 

 

Pokud máte nadváhu, zhubněte

Pro klouby není opravdu nic horšího, než kila navíc. Sebemenší redukce váhy uleví kloubům a sníží zatížení, které musí v jednom kuse podstupovat jejich chrupavky. Aneb jak tvrdí četní odborníci, kdo má kila navíc, je blíže artróze. A to přeci nechcete, ne?

 

Klouby není radno přetěžovat

Dlouhodobé a jednostranné přetěžování kloubů vede k vážnému opotřebení chrupavek. A samozřejmě, je třeba dodat, že v takovém případě je opět artróza za dveřmi. Dopřejte si dostatek odpočinku, nezatěžujte páteř ani další klouby nadměrnou námahou a zapomeňte na zvedání opravdu těžkých předmětů švihem. Sice je to elegantní, ale nemusí to dopadnout dobře.

 

Základem je dobrá obuv

V prevenci artrózy je velmi důležitý i výběr toho, co budeme nosit na nohou. Protože klenba nohy vlastně nese celou váhu našeho těla, musí být správně zatížena. V případě, že docílíme v principu ploché nohy nebo dokonce zlomeniny, asi není něco tak úplně v pořádku. Dbejte při výběru bot na adekvátní velikost, důležité je i pohodlí a ideálně prodyšný materiál.

 

Na čem že to sedíte?

Ano, důležitý je i správný výběr židle. V kanceláři totiž někteří z nás prosedí velkou část dne, a když se nevhodně vybrané posezení snoubí s vadným držením těla, je zaděláno na skutečný problém. Vše se ještě prohloubí, když budeme na židli sedět několik hodin bez protažení nebo krátké procházky po chodbě, špatné je i křížení nohou při sezení.

 

Sportem ku zdraví?

Pozor na úrazy a zlomeniny. Samozřejmě, sportovní aktivita je zdraví prospěšná, ale nepouštějte se do ničeho nebezpečného. Každá zlomenina je totiž velkým rizikem pro předčasný vznik artrózy. Totéž platí třeba i pro vymknuté klouby. 

 

Foto: Pixmac.cz