První dětská láska aneb návod pro rodiče

Říj 1, 2014 | Rodina, Životní styl

Jednou odpoledne přijde vaše dítko ze školy a hlesne: „Mami, já jsem se zamiloval.“ Zaskočí vás to, zasmějete se tomu, zesměšníte ho ironicky pronesenou větou „Ale prosím tě, do koho?“, nebo jej přijmete s otevřenou náručí? Pojďme si o dětských láskách a rodičovských reakcích říct pár slov.

 

 

 

Vzpomínáte si na svůj úplně první polibek? Byli jste menší a mladší, než jsou teď vaše děti. Stáli jste na dětském hřišti a váš první polibek se blížil k vám rychlostí blesku, přestože všechno kolem vás se v tu chvíli zastavilo. Jakmile se vaše dětské rtíky setkaly, podlomila se vám kolena, svět se zatočil a vy jste věděli, že už nic nebude jako dřív. Takové bývají první polibky a takové bývají i všechny další polibky ve vašem životě, až na ten věk a dětské hřiště.

První polibek ve vás zanechá vzpomínku na celý život. Vzpomínku, na kterou budete s láskou i skelným pohledem v očích vzpomínat.

Potom přišla první láska, měla podobu vysněného prince na bílém koni a vy jste kolem něj chodili se zasněnýma očima a doma jste plakávali do polštáře při romantických rockových baladách. Vzpomínáte si na všechny tyto nezapomenutelné zážitky, které vám změnily život a určily směr vašim emocím? Pak si tyto vzpomínky uchovejte v hlavě, neboť až přijde první láska vašeho dítěte, budete je všechny potřebovat.

 

Rodičovské pravidlo 1: Láska se nezlehčuje

Protože jste si teď vzpomněli, jaká byla vaše první láska a jak jste ji prožívali, víte, že první dětská láska není nic, co byste měli zlehčovat, přehlížet a raději nevhodně posměšně komentovat.

 

Rodičovské pravidlo 2: Nenechte se překvapit

V první řadě budete pravděpodobně překvapená. Vaše dítko, které se před svou první láskou mazlilo pouze s vámi a mělo rádo pouze vás, začíná svou lásku směřovat jinam. Nenechte se láskou vašeho dítěte překvapit, natož zaskočit a přivítejte ji s otevřenou náručí. Dejte svému dítěti prostor, ať se se svou láskou vypořádá. Děti samy se doposud nepotkaly s jinou než mateřskou láskou, a tak i dítě samo bude svými náhlými city zaskočeno a s největší pravděpodobností nebude vědět, jak si s nimi počít. A od toho jste tu právě vy.

 

Rodičovské pravidlo 3: Ukažte mu svět

Pokud jste se řídili naším prvním zásadním pravidlem, a to nezesměšňovat lásku vašeho dítěte, a přešli jste překvapení z jeho nově nabytých citů, pak můžeme přejít ke třetímu kroku, kterým je porozumění. Již jsme zde naznačili, že dětská láska je pro vašeho miláčka novinkou a sám tak neví, jak se s ní vypořádat. V tento okamžik mu musíte dát prostor, aby za vámi přišel sám, aby se vám svěřil. Následně je jen a jen na vás, abyste mu vysvětlili, že jeho láska je normální, a ukázali mu, jak to v lásce chodí. Pomozte svému dítku zvládat jeho emoce, i kdyby byly bolestivé.

 

Foto: Freerangestock.com