Vinland – magický svět starých Vikingů

Říj 20, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Staří Vikingové velmi rádi objevovali svět kolem sebe – a opravdu po svém. Někteří z nich pustošili pobřeží prakticky celé Evropy, jiní se ale vydali vstříc velkému dobrodružství, když pluli tam, kam se dosud nikdo neodvážil. Tedy alespoň podle nich. 

 

 

V roce 1001 se vydal vikingský mořeplavec Leif Eriksson na volné moře a hodlal najít zemi, kde by se mohl usadit. Podle jistých pramenů se zase odhodlal na křesťanskou misi, kterou mu nakázal jeho panovník, když pobýval v Grónsku. Skupina mladých a odvážných mužů podle moderních archeologických výzkumů přistáli na území dnešních Spojených států Amerických – konkrétně na severu poloostrova Newfoundland.

 

Mapa Vinlandu?

Na mapě, respektive malém zažloutlém pergamenu, se nachází na svou dobu poměrně zdařilá mapa tehdy známého světa. V oblasti severního Atlantiku jsou zakresleny tři různé ostrovy – dnešní Island, Grónsko a Newfoundland, u kterého je ještě krátká poznámka. Ta zní: „Ostrov byl objeven Bjarni a Leifem.“. Text na mapě se shoduje s proslulými islandskými ságami a mnoha dalšími prameny, které jsou ještě o něco hodnověrnějšího charakteru.

O mapě se původně pochybovalo, v polovině minulého století byla vystavena na jisté aukci v Barceloně a postupně se dostala ke sběrateli do USA. Ten si jí koupil za směšných tři a půl tisíce dolarů. Odborníci z Britského muzea pak potvrdili stoprocentní pravost a cena byla záhy někde úplně jinde. Před pár lety byla dokonce pojištěna na úctyhodných pětadvacet milionů dolarů. Byť někteří vědci její původ zpochybňují, jsou nicméně ve velké menšině.

 

Skutečný objev zaznamenal až Kolumbus

Samozřejmě, i když byl Leif Eriksson pravděpodobně na Newfoundlandu několik let, všechna sláva čekala až na janovského mořeplavce Kryštofa Kolumba. Podle rozborů se geny severoamerických indiánů začaly mísit s jinými až s koncem patnáctého století, takže Vikingové zase tak daleko nedošli. I když nově objevenou zemi, kde se jim opravdu zalíbilo, pojmenovali příznačně Vinland – tedy podle jednoho výkladu „Země vína“, podle jiného „Země zelených plání“. Obojí zní dobře, že? 

 

Foto: Freerangestock.com