Výměna peřin na zimu

Říj 30, 2014 | Bydlení, Životní styl

Zima se blíží mílovými kroky a s jejím brzkým příchodem nastává nejvyšší čas začít pomýšlet jak na obměnu šatníku, tak na obměnu peřin. Jaké peřiny bychom si měli na zimu pořídit, aby nám nebyla zima ani velké horko? Přinášíme vám přehled těch nejvhodnějších materiálů, z kterých jsou peřiny vyrobeny.

S blížící se zimou byste měli zvážit výměnu svých peřin, vždyť spánek je důležitý. Jestli se chcete v zimě dobře vyspat, neměla by vám být zima pod tenkými letními přikrývkami a naopak ani teplo pod tlustými zimními peřinami. Zima i horko vedou buď k nevyspání, nebo k velmi nekvalitnímu spánku plného převalování. Když se dostatečně nevyspíte, negativně tak ovlivníte svůj imunitní systém.

Proto je důležité zařídit si co nejkvalitnější spánek, zvláště v zimním nebo letním období, která nejvíce ovlivňují kvalitu našeho spánku. Pojďme se tedy pobavit o tom, který typ peřin je pro zimní období tím nejvhodnějším.

 

Peřina od slova peří

Slovo peřina je jednoznačně odvozeno od slova peří. A to proto, že dříve se peřiny vyráběly pouze z peří. Pamatujete si tu velkou naducanou duchnu, kterou měla babička s dědou, nebo kterou jste vídávali v pohádkách? I v dnešní době dutých vláken na trhu seženete péřovou peřinu. Dokonce do dnešní doby existují čistírny péřových peřin, které jezdí z místa na místo a poskytují službu čištění peří.

Pokud se rozhodnete ke koupi péřové peřiny, měli byste si ověřit, zdali je peřina vyrobená z certifikovaného peří, a to kvůli praní a sterilizaci. Pokud si nepotrpíte na velké horko, zaměřte se na množství peří v peřině. Neboť čím více peří v peřině je, tím je peřina teplejší a hřejivější. Největší pozor by si měli dát alergici.

Pokud se však pro koupi péřové peřiny rozhodnete, pak volte tu nejkvalitnější, kterou je peřina plněná stoprocentním prachovým peřím. U péřové peřiny si při její koupi prověřte hlavně pevnost švů a nepropustnost.

 

Ideální údržba umělých vláken

Moderním a oblíbeným druhem přikrývek jsou peřiny z umělého vlákna. Cena umělého vlákna je navíc dokonce nižší než cena péřových peřin. Duté vlákno se přizpůsobuje tělu a je oproti péřovým peřinám odolné vůči slehnutí. Navíc je velmi lehké, pod peřinou se vám dobře spí, neboť vás nic nezatěžuje a i tenká vrstva vás skvěle zahřeje.

Navíc duté vlákno je vhodné i pro alergiky, existují speciální přikrývky s antialergenní úpravou.

 

Hřejivá ovčí vlna

Posledním typem peřiny, která se vám bude v zimě hodit, je peřina z ovčí vlny. Ovčí vlna má vysokou hřejivost. Z druhé strany u ní bohužel najdeme mnoho nevýhod. Například se jí dozajista musí vyhnout alergici, kterým vadí zvířecí srst a roztoči. Deka z ovčí vlny se navíc velmi těžce udržuje a její čištění je oproti péřovým peřinám velmi drahé. Z druhé strany ovčí vlna velmi pozitivně působí na pokožku.

 

Foto: Freerangestock.com