Bachovy květové esence

Lis 20, 2014 | Jídlo, Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Někomu vyhovuje, když na své bolístky dostane lékařskou vědou schválené, laboratorními testy požehnané léky či preparáty. Někdo ale hledá alternativu ke klasické západní medicíně a snaží se svým bolístkám naopak předcházet a hýčkat si své tělo i dušičku. Pokud k takovým lidem patříte, určitě vás zaujmou právě Bachovy květové esence.

Devatenácté století bylo zlatým obdobím alternativní medicíny. Kromě klasické homeopatie to byly především Bachovy květové esence, které se staly nesmírně populárními a mnoho svých zastánců si udržely až do dnešní doby.

Tak zvané Bachovky fungují na principu psychosomatické léčby. Tedy na myšlence toho, že veškeré nemoci našeho těla způsobují naše negativní nebo nezvládnuté emoce. Všichni určitě víme, jak moc nás strach, stres nebo vztek dokáží oslabit. Dr. Edward Bach proto v 19. století vytvořil systém, který jemnou silou rostlin působí právě na naše emoční stavy a léčí nás jejich zklidněním a vyrovnáním.

Dr. Edward Bach vyrůstal v krásném prostředí anglického Walesu a už jako mladý chlapec se cítil velmi spjatý s přírodou.  Tato láska k přírodě ho provázela po celý život a stala se i jeho životní odpovědí na otázku nápravy lidských bolestí a nemocí. Vystudoval klasickou medicínu a svá studia financoval prací v továrně. Seznámil se tam s chudobou a utrpením prostých dělnických rodin. Rozhodl se tedy, že svůj život zasvětí pomoci lidem vytvořením jednoduchého a bezpečného univerzálního léčebného systému.

Dr. Bach na základě své dlouholeté lékařské praxe postupně dospěl k názoru, že jakékoli fyzické onemocnění je výsledkem emocionální nerovnováhy uvnitř nemocného člověka. Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti blokují životní energii a člověka pak má problém vzdorovat škodlivým vlivům ze svého okolí.

Dr. Bach si brzy uvědomil, že ačkoli vystudoval medicínu, nebude to klasická lékařská věda, co se mu stane hlavní náplní práce. Brzy zjistil, že u každého pacienta se objevují odlišné reakce na stejnou nemoc a že lidé určité emoční skupiny skupiny nemusí mít stejnou nemoc, ale na své nemoci budou všichni reagovat stejně. Výsledkem jeho celoživotního bádání se nakonec stal systém 38 květových esencí, které každá určitým způsobem reaguje na určité negativní emoční stavy. Tak například habr pomáhá při dlouhodobé únavě, zimolez nás učí žít v přítomnosti a planá růže potlačuje pasivitu a apatii. Jedná se o esence připravené z nejedovatých planě rostoucích rostlin a stromů, takže nehrozí žádné vedlejší následky či riziko předávkování.

Jak se Bachovy esence užívají

Základ je sehnat si vhodné esence, které odpovídají negativním emocím a návykům, které nás v životě trápí. Ideální je navštívit specialistu nebo specialistku, která nám pomůže namíchat směs Bachových esencí nám přesně šitou na míru.

Můžeme si samozřejmě zakoupit lahvičky s esencemi sami a míchat si vše doma, ale finanční nároky pak budou samozřejmě neporovnatelně vyšší.

Domácí výroba

Do jakékoli kapací lahvičku o obsahu asi 30 ml, ať už z umělé hmoty, nebo ze skla, nakapeme 2 kapky od každé zvolené esence, kterou potřebujete, maximálně však 6 – 7 esencí, a následně vše doplníme čistou pramenitou vodou bez bublinek. vodu z vodovodu se doporučuje převařit.  Z takto připravené lahvičky užíváme alespoň 4x denně 4 kapky buď přímo do úst nebo do jakéhokoli nápoje. Pokud především z počátku terapie cítíme potřebu užívat Bachovy esence častěji, samozřejmě to není problém a dávku zvýšíme podle potřeby.

 

Foto: Freerangestock.com