Dary podzimní přírody

Lis 3, 2014 | Bydlení, Jídlo, Rodina, Životní styl

Listy na stromech již hrají všemi barvami. Příroda září na dálku a na nás působí pestrá podzimní atmosféra. Z druhé strany na nás působí i mlhavé a deštivé počasí, které ubíjí nejen naši psychiku a náladu, ale také naše zdraví a imunitu. Zároveň nám podzim nabízí i řešení této bezvýchodné situace, a to v podobě svých darů, které svědčí našemu zdraví. Jaké dary podzimu nám toto roční období přináší.

Na podzim řádí jedna chřipková sezóna za druhou a počasí našemu zdraví nesvědčí už vůbec. Dary podzimu naopak našemu zdraví svědčí. Stačí jen vědět, o jaké dary se jedná.

Nafialovělé švestky

Většina lidí vnímá ovoce jako nutné zlo a z druhé strany je ani nenapadne, jak by mohlo svědčit našemu zdraví. Vždyť je tak sladké a chutné, že se snad ani nemůže jednat o něco, co dodává vitamíny našemu tělu. Ale ovoce prospívá našemu zdraví, dodává našemu tělu živiny a vitamíny, které podpoří nalomenou podzimní imunitu a navíc ochutí naše buchty, koláče či knedlíky. Švestky můžeme i usušit či zavařit.

Kromě švestek nám podzim nabízí i další dobře skladovatelné ovoce, které vydrží celý podzim, například jablka či hrušky.

Šípky z šípkové růže

Chutný a zdravý plod, který však většinou neroste na naší zahrádce, jsou šípky. Nyní nastává to nejvhodnější období pro jejich sbírání, neboť ty jsou po nočních mrazících ještě chutnější a měkčí. Z šípků si můžeme připravit šípkový čaj, který nám vydrží celou zimu. Kromě toho si je můžeme vychutnat i jinak. Připravit si můžete šípkovou marmeládu či šípkový burčák, který bude chutnat obzvláště dospělým.

Šípky obsahují velké množství vitamínu C, který naše tělo a hlavně naše oslabená imunita vážně potřebují, neboť takové výkyvy teplot, kterých je podzim plný, nejsou ani kapku prospěšné našemu zdraví. Přečtěte si, jak šípky sbírat a sušit.

Dýně Hokaido

Dýně je dobře uskladnitelná, stejně jako cukety. Obsahuje navíc velké množství vitamínů, a to vitamíny A, B i C. Kromě toho jsou dýně zdraví prospěšné i díky obsahu zinku, vápníku, hořčíku, železa či draslíku. Kromě toho působí i protinádorově. Olej z dýně pak působí proti kožním potížím. Dýně se hodí do zeleninových směsí, na polévku, do bramborové kaše nebo k vepřu zelu namísto knedlíku.

Dýně Hokaido je navíc specifickým druhem dýně, který se nemusí loupat. Stačí jej očistit kartáčkem a posléze podusit či upéct v troubě. Tepelným zpracováním slupka dýně změkne a ponechá si veškeré zdraví prospěšné látky.

Jeřabiny

O jeřabinách koluje pověra, že jsou jedovaté. Pravdou však je, že jedovaté jsou jen trošku a i tak by vám způsobily jen menší nevolnost. Přesto je raději konzumujte jen sušené nebo tepelně upravené. Jeřabiny obsahují vitamin C a vitamin A. Můžete si z nich připravit čaj, který má skvělý vliv na zažívání a trávení, je i močopudný a působí proti revmatismu.

A jaké podzimní plody využíváte vy?

 

Foto: Pixmac.cz