Hormonální antikoncepce: (ne)přítel žen

Lis 4, 2014 | Životní styl

Prášky jsem dávno vysadila, nechci zanášet své tělo něčím, co pro něj není přirozené. Podobné výroky ohledně hormonální antikoncepce můžeme v poslední době slyšet od mnoho žen. Tyto kouzelné pilulky, které zabraňují otěhotnění, rozvířily bouřlivou diskusi jak mezi odborníky, tak i laiky. Na jedné straně výhody v podobě vysoké ochrany, na druhé například hrozba trombózy. Jak se tedy správně a hlavně zdravě rozhodnout?

 

 

Dobrý doktor namísto pověr

Spousta žen namísto konzultace se svým gynekologem ohledně přínosu či rizik užívání hormonální antikoncepce raději sedne k internetu a zjišťuje informace právě tam. Internet ovšem nezaručuje, že všechno, co o těchto práškách najdete, je pravda. Řešením je tedy vždy zkonzultovat své obavy ohledně užívání pilulek se svým doktorem. Najděte si takového, který vám bude vyhovovat a který bude ochotný odpovědět na všechny vaše otázky. Jedině tak předejdete zbytečným stresům a budete schopná vyvrátit mýty ohledně hormonální antikoncepce.

 

Věřte svému tělu

Pokud si ani po konzultaci se svým doktorem nejste jistá, zda pilulky nadále užívat či nikoliv, zkuste věřit svému tělu. Zeptejte se sama sebe, jak se cítíte. Pokud nemáte žádné problémy, které by mohly s antikoncepcí souviset (především pak příznaky, které by poukazovaly na trombózu, plicní embolii nebo další cévní nemoci) a dodržujete zdravý životní styl, není důvod k obavám. Pokud však máte v blízké rodině někoho, kdo trpí cévními chorobami, měla byste zbystřit (každý gynekolog by se vás měl vždy před předepsáním antikoncepce na tyto podrobnosti zeptat) a raději zvolit jinou formu antikoncepce. Stejně tak by užívání pilulek měly pečlivě zvážit například kuřačky.

 

Pro a proti

Jak tedy shrnout hlavní přínosy a rizika užívání hormonální antikoncepce? Kromě vysoké ochrany před těhotenstvím můžeme zmínit například slabší či méně bolestivou menstruaci, kterou si zároveň můžete posunout například o několik dnů či týdnů. Stejně tak antikoncepce snižuje riziko rakoviny dělohy. Mezi nejčastěji zmiňované problémy pak patří ztráta libida, přibírání na váze a samozřejmě riziko trombózy.