Jak ochránit zahradu před hlodavci

Lis 21, 2014 | Bydlení, Životní styl

Rejsci, krysy, krtci a další hlodavci jsou nepřítelem každého zahrádkáře, stejně jako například slimáci. Není však třeba slz nad rozkousaným ovocem nebo hlávkovým salátem, pomoc je vlastně celkem snadná. Můžete na to jít chemickou cestou, ale existuje i řada dalších účinných variant, které svedou nanejvýš úspěšnou bitvu s přemnoženými škůdci (a nakonec nemusíte ty hladové chudáky ani vraždit, prostě je třeba jen poslat na jiné místo).

Majitel armády koček měl v minulosti obvykle po starostech, dnešní malé šelmičky ale raději leží za pecí a myš přinesou, jen když máte zrovna narozeniny. Pastičkám na myši také odzvonilo, jsou nebezpečné pro děti a sousedy, stejně tak nemohou nijak efektivně zdecimovat krysí populaci, protože ta se množí přímo geometrickou řadou a tři myši týdně je opravdu směšný úbytek. Hlodavce ale můžete s úspěchem ze svého pozemku vyhnat, na světě je totiž spoustu věcí, které nejen jim opravdu bytostně vadí.

Trávit hlodavce jedy nemá smysl, co když je potom sežerou kočky? Hlodavci nejsou často lhostejní ani psům nebo jiným domácím zvířatům. Ucpávat chodbičky krtků nebo krys skelnou vatou je také poměrně neúčinnou záležitostí.

Tak například, zodpovězme si následující otázku: Máte rádi hluk a zápach? Samozřejmě, že ne, totéž ale platí i snad pro všechna zvířata. Krtkovi stačí do jeho chodbiček nasypat trochu citronové kůry nebo tabletky síry a hned se raději přestěhuje jinam. Pokud to nezabere, dá se přejít na jiný kalibr – elektronický odpuzovač. Vy ten zvuk vlastně neuslyšíte, je o dosti nízké frekvenci a šíří se jen pod zemí, ale v zemi bude působit na hlodavce všeho druhu asi jako hlasité techno na starší generaci. Domácím zvířatům to nijak vadit nebude, nemějte strach. Účinná plocha je až jeden kilometr čtvereční, jde o velmi malý vodotěsný přístroj, jehož baterie vydrží zpravidla až rok. A ještě jedna rada – frekvence vibrací by měly být přerušované, na pravidelné tóny si totiž hlodavci brzy zvyknou a vrátí se.

A nebo možná zafunguje poslední rada, kterou nám dala blogerka Petra. S krtkem nebojujte, ale naučte se s ním žít. Přinese do vaší zahrady spoustu pozitivních věcí.

 

Foto: Pixmac.cz