Jak si poradit s rýmou bez léků

Lis 25, 2014 | Jídlo, Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Podzimní deštivé počasí je pro rýmu jako stvořené. Nachlazení se tak většinou nevyhýbá ani těm nejotužilejším. Když taková pořádná rýma přijde, nezbývá nic jiného, než přečkat oněch sedm dní, než nás konečně opustí. Neznamená to však, že s ní nemůžeme zkusit bojovat a neulehčit si tak trápení s ucpaným nosem nebo bolavým krkem. A to bez drahých léků a chemie. Stačí jen vyzkoušet několik užitečných domácích triků a uvidíte, že se vám zaručeně uleví.

Zázvor či šalvěj

Máloco dokáže znepříjemnit ráno tak, jako bolavý krk. Co s tím? Více než pastilky z lékárny pomůže čaj s čerstvým zázvorem, který je při tomto problému velkým pomocníkem. Ten stačí oloupat, očistit, nastrouhat do teplého čaje a nechat asi deset minut vyluhovat. Nesnažte se však pít čaj příliš horký, to váš rozbolavělý krk akorát podráždí. Ideální je vlažný. Nezapomeňte také čaj se zázvorem promíchat. Pokud nemáte po ruce zázvor, ulehčí vám například šalvějový čaj. Ten je dobré při problémech s bolestí v krku pravidelně kloktat.

Pára

Pro ucpaný nos je mnohdy lepším řešením obyčejná pára než kapky do nosu. S těmi se musí zacházet opravdu opatrně, při nadměrném užívání může lehce vzniknout závislost, které se špatně zbavuje. Zkuste se proto raději zavřít do koupelny, pustit si horkou sprchu a inhalovat. Vašim dutinám uleví i horká voda se solí. Nalijte si ji například do misky, sedněte si k ní a schovejte sebe i mísu pod osušku. Zabráníte tak úniku horké páry a inhalace bude o to snazší.

Cibule

Snad žádná jiná zelenina nemá tolik nepřátel a milovníků současně jako právě cibule. V případě kašle ji však ocení každý. Stačí cibuli nakrájet na malé kousky a posypat ji cukrem nebo ještě lépe medem. Cibule pustí šťávu, která vám od kašle zaručeně uleví.

Vývary či česnečka

Kvalitní česká polévka je všelék. Především pak na takového zlořáda, jako právě rýma. Ulehčí ucpanému nosu a zaručeně vám pomůžou postavit se na nohy.

 

Foto: Freerangestock.com