Jak vypadá správný zásnubní prsten

Lis 15, 2014 | Krása, Rodina

I když už dnes nejsou zásnuby takovou slávou, jako byly ještě před padesáti lety, jsou okamžikem, na který se těší každá z nás. Od malička sníme o tom, jak přijede princ na bílém koni, ve správnou chvíli poklekne a věnuje nám prsten, ze kterého padneme na kolena i my. Bohužel realita se dost často liší od našich očekávání. Tak si pojďme aspoň říct, jak by měl správný zásnubní prsten vypadat.

V jednoduchosti je krása

I když jinak milujete experimenty a extravaganci, do zásnub ji proboha netahejte a nechtějte po svém milém, aby vás obdarovával nějakým složitým šperkem. Kouzlo zásnubního prstenu tkví v tom, že je jednoduchý. Mělo by se sice jednat o luxusní šperk, ale jeho hodnota z něj nemusí čišet na první pohled. Jednoduchý kroužek z bílého, růžového nebo žlutého zlata ozdobený jedním velkým nebo více malými diamanty. Zajímavostí je, že kámen na prstenu by měl mít buď bílou nebo modrou barvu.

Netradiční materiály

Zlato sice stále vede, ale na zásnubních prstenech se stále častěji objevují netradiční materiály. Zlatníci se víc a víc setkávají s požadavkem vyrobit prsten z platiny (pro movitější klienty) nebo naopak ze stříbra. Co se hodně cení, je nápad a originalita.  Roste proto obliba nezávislých designérů, kteří vyrobí na zakázku cokoliv. Klidně i prstýnek ze dřeva.

Trvanlivost

Navzdory trendům je třeba myslet na to, že jak zásnubní, tak i snubní prsten by měl být trvanlivý. To znamená přežít každodenní nošení až do konce života bez větších šrámů. Co z toho plyne? Dřevo je sice krásný materiál, ale do smrti se nosit nedá. Pokud chcete být neotřelí, volte raději chirurgickou ocel, titan, wolfram nebo platinu. Záleží jen na stavu ženichovy peněženky.

Cena prstýnku

Cena zásnubního prstenu měla být podle pravidel v minulém století aspoň ve výši jednoho měsíčního platu budoucího ženicha. Žena prostě potřebovala jistotu, že kdyby ke svatbě nedošlo, dokázala by se prodejem prstenu zabezpečit do doby, než si najde někoho jiného. Dnes je tato tradice přežilá, ale stále se najde spousta mužů, kterým by ego nedovolilo koupit něco jiného než zlatý prsten.

Svatba do roka a do dne

A na závěr tu máme jednu perličku. Říká se, že svatba by měla proběhnout nejpozději do roka a do dne od zásnub. Jenže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Podle tradic totiž dobu, do kdy se musí svatba uskutečnit, určuje počet kamenů na prstenu. Dostanete-li tedy prstýnek s jedním nádherným kamenem, měla by být svatba opravdu do roka. Jestli se ale váš nastávající plácne přes kapsu a požádá vás o ruku s prstenem posetým kamínky, může se stát, že se svatby dočkáte třeba až za deset let.