LED osvětlení a jeho výhody

Lis 18, 2014 | Bydlení, Peníze, Zajímavosti, Životní styl

Každý z nás někdy slyšel o LED osvětlení, jeho výhody se ale většinou jen shrnují do pár základních bodů, které hovoří vždy o jeho úspornosti. Kladné hodnocení je samozřejmě nasnadě tak jako tak, ale v čem je tedy LED technologie tak výjimečná? Nejde vždy jen o spotřebu elektrické energie, byť ta je samozřejmě na prvním místě celého seznamu.

LED osvětlení například nevyzařuje žádné teplo a ultrafialové záření. Nehrozí tak popálení kůže nebo případné vzplanutí, na rozdíl od klasických žárovek je tak zcela bezpečnou záležitostí, což je důležité hlavně v rodinách s malými dětmi. Dalším rozdílem je i životnost. LED žárovkám vůbec nevadí časté spínání, které může klasickou žárovku po čase zlikvidovat a životnost až 50 či 70 tisíc hodin (v některých případech i 100 tisíc hodin) je určitě hodně solidní (opět srovnejte s klasickými svítidly minulosti, je to přinejmenším třicetkrát delší životnost). Žárovky s bambusovými vlákny jednou prasknou, LED žárovky se například po padesáti tisících hodinách svícení „jen“ opotřebují a svítí na zhruba dvě třetiny původního výkonu.

LED technologie byla navíc navržena tak, aby odolala případným nárazům, otřesům a vibracím. LED žárovka tedy může klidně upadnout z výšky na zem a je opravdu dosti nepravděpodobné, že by se nějak poškodila nebo dokonce rozbila. Žádné skleněné střepy, které se musí zametat a pak ještě pro jistotu luxovat, protože nikdo nechce mít na nohou krvavý šrám. Další velkou výhodou je skladnost a ergonomičnost. Umístit se mohou prakticky kamkoliv, jsou malé a vejdou se tam, kam zrovna potřebujete. Lampička pro čtenáře nad postelí, praktická LED zářivka na kuchyňské lince a tak podobně.

Existují v tomto směru vůbec nějaké nevýhody? Vlastně jen jedna, vyšší pořizovací cena. Náklady se ale brzy vrátí zpět, takže to rozhodně není žádná ztracená investice.

 

Foto: Freerangestock.com