S mátou se setkáváte ve svém životě takřka denně. Nevěříte? Ale ano – žvýkačky, zubní pasty, ústní vody, cucavé bonbony,… Ve všech těchto přípravcích na osvěžení dechu a péči o ústní dutinu je obsažen mentol, který se získává právě z máty. Pojďme se na tuto úžasnou bylinku podívat trošku víc zblízka.

Máta byla pěstována už ve starém Egyptě nebo Japonsku. Několikrát se o ní jejích účincích zmiňuje i Bible. V antickém Řecku na ni nebylo nahlíženo úplně nejlépe, byla považována za bylinu podsvětí, která snižuje mužskou potenci a plodnost. Ve středověku se její pověst ale podstatně zlepšila, pěstovala se v klášterních zahradách jako univerzální léčivá bylina, která dokáže vyléčit téměř každou nemoc. A tento názor podle dnešní vědy není daleko od pravdy.

V lidovém a domácím léčitelství má máta dvě hlavní využití. Tou první je zklidnění trávicího systému, tou druhou je podpora dýchacích cest během nastydnutí. Naše babičky říkaly mátě balšám vonný, fefrmintové koření, větrná bylina nebo bylinka Matky Boží. Mátový čaj používaly na zklidnění podrážděného žaludku a zmírnění nadýmání. Při nachlazení má máta sílu čistit zanesené průdušky, potlačovat bolest hlavy a mírnit zánětlivé procesy v ústech a krku.

Mátový čaj byste neměli pít denně. Stejně jako s každým lékem se i s touto silnou bylinou musí zacházet opatrně. Předávkování mentolem může způsobovat malátnost a únavu. V nižších dávkách naopak způsobuje produkci adrenalinu a zvyšuje tak naši podrážděnost. Vysloveně nevhodný je mátový čaj k popíjení ve vydýchaném prostoru a při silnějším psychickém vypětí. Svůj šálek čaje na konferenci nebo náročnou poradu si proto namíchejte třeba a s dobromyslí, která má uklidňující a posilující účinek.

Vypěstovat si mátu na zahrádce není žádný problém. Poproste známého zahrádkáře, ať vám udělá odkopek ze své silné rostliny máty a přesaďte si jej do zahrádky. Je však dobré ohraničit mátě v zemi prostor, protože se ráda šíří kořenovými výběžky a za chvíli se může změnit v nepříjemný plevel, který dusí okolní rostliny a vyčerpává půdu. Velmi vhodné je proto pěstovat mátu třeba v nádobách. V pěkném květníku jí to moc sluší, jen pamatujte na to, že potřebuje dostatek vláhy. Mátu na čaj i na sušení sklízíme před rozkvětem. Její fialové květy jsou sice moc krásné, ale obsah účinných látek v kvetoucí rostlině bohužel klesá.

Pokud jste milovníci rarit a zajímavostí, pak vám máta nabízí širokou paletu kultivarů se zvláštními vůněmi. Máte-li rádi aroma citrusů, sáhněte po mátě odrůdy  „Lemon“, „Orange“, „Grapefruit“ nebo „Mandarinen“ . Odrůda „Bergamot“ zase obsahuje silici podobnou bergamotu, takže čaj z ní připravený připomíná Earl Grey.  Odrůda „Basil“ voní po bazalce a „Chocolate“ je zosobněním kouzla mentolové čokolády. A v neposlední řadě stojí za zkoušku i kultivary „Ginger“ – zázvorová máta, „Strawberry“ s vůní jahod nebo „Feigenminze“ s kouzelnou ovocnou vůní fíků.

Pokud patříte k nadšeným kuchařkám a výrobkyní domácích dobrot, vyzkoušejte mátovo meduňkový sirup nebo nabízíme dva recepty na zimu, pro které je máta jako stvořená. Nebojte se proto překvapit rodinu.

Mátový likér

2 hrsti máty, 80% líh (koupíte v lékárně, ale lze nahradit kvalitní vodkou), 1 litr převařené vody, 500 g cukru

Nasbíráme mladé čerstvé mátové lístky, dobře je opereme a vložíme do láhve se širokým hrdlem. Láhev dolijeme lihem či vodkou a necháme zavřené odpočívat na teplém místě asi 2 týdny. Pak vše přecedíme a na 1 litr výluhu přidáváme 500g cukru. Jemně provaříme, naplníme teplé do vypařených lahví a uzavřeme. Likér necháme několik týdnů uležet.

Je skvělý při nachlazení a proti kašli.

Mátová omáčka

Pokud rádi experimentujete s orientální kuchyní a zajímavými kombinacemi chutí, tento recept je přesně pro vás.

Hrst hrubě nasekaných mátových listů, 4 lžíce kvalitního jablečného nebo vinného octa, 4 lžíce citrónové šťávy, malý šálek kvalitního olivového oleje, jedna malá chilli paprička, lžička kvalitní červené papriky, jedna lžička kurkumy, 1 a ½ lžičky hnědého cukru, sůl

Ocet s citrónovou šťávou smícháme a opatrně uvedeme do varu. Pak přidáme mátu a odstavíme. Ostatní přísady na sucho opražíme na pánvi, ale pozor, aby z cukru nevznikl karamel. Pak přilijeme olej, mátový odvara a necháme odstát min. 2 hodiny, ideálně však přes noc. Druhý den scedíme a před podáváním prohřejeme.

Mátová omáčka je vhodná ke skopovému, rybám, rýži a zelenině a patří ke klasickým a oblíbeným omáčkám indické kuchyně.

 

Foto: Freerangestock.com