Některé potraviny vyvolávají pocit štěstí

Lis 24, 2014 | Jídlo, Zajímavosti, Životní styl

Trpíte častými výkyvy nálad nebo dokonce lehčí formou deprese? Máte za sebou těžké období, rozpadlý vztah nebo problémy v práci? Můžete proti tomu bojovat nejen psychofarmaky nebo dostaveníčky u psychologů. Pocit štěstí se totiž dá snadno navodit změnou jídelníčku, protože ať chcete nebo ne, každé jídlo může svým způsobem působit jako droga, samozřejmě myšleno v dobrém, pokud se zrovna nepřejídáte v nočních hodinách. A jaké že potraviny pomohou aktivovat dobrou duševní pohodu? Mimochodem, není to vždy jen ovoce nebo zelenina.

Na podrážděné smysly je velmi dobrým lékem například vanilková zmrzlina. Smutek nebo úzkost už nebudou mít šanci a vůbec tu nejde o to, že se chmury často zahánějí sladkým. Na „vině“ tu je obyčejný vanilkový lusk.

Pokud rádi chroupete oříšky, neděláte vůbec žádnou chybu. Obsahují na rozdíl od propečené klobásy kvalitní tuky, které udrží mozek v dobré kondici. A některé látky obsažené hlavně ve vlašských oříšcích (například uridin) fungují doslova a do písmene jako antidepresiva. Totéž pak platí i pro lněná semínka nebo sójové boby.

Poněkud neoblíbená listová zelenina je také skvělým tipem pro dobrou náladu. Špenát, fazole, brokolice nebo chřest dovedou navýšit hladinu serotoninu (známého to hormonu štěstí a dobré pohody) v mozku. Sice to pro mnohé z nás není žádná pochoutka, ale stojí to za to zkusit.

V neposlední řadě musíme zmínit i „obyčejné“ banány. Ty jsou proslulé nejen vysokým obsahem cenného draslíku, ale obsahují i vitamín B6 a tryptofan. Tyto dvě látky jsou velkým pomocníkem pro zlepšení nálady, umí potlačit i vysloveně depresivní stavy. Totéž co pro banány pak platí třeba i pro ananas nebo dýni.

A co dodat na závěr? Snad jen zmínit čokoládu, aby nebylo mlsání vždy spojeno jen s těžkým hříchem obžerství. Čokoláda, zvláště ta hořká, totiž uvolňuje endorfiny, které mají na starosti dobrou náladu a další látky obsažené v „černém zlatu“ dokáží snížit krevní tlak, takže slovní spojení nezdravé pochutiny je někdy trochu nemístné.

 

Foto: Freerangestock.com