Proč jsou některé děti častěji nemocné než jiné?

Lis 19, 2014 | Jídlo, Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Že jsou vaše děti stále nemocné, zatímco ty od sousedů překypují zdravím? Ač se snažíte své děti chránit před nemocemi seč můžete, přesto chytnou každou nemoc a doma jsou víc než ve školce nebo ve škole? Co můžete ještě udělat a je ve vašich silách ovlivnit zdraví svých potomků? Na to vše se vám budeme snažit odpovědět.

 Zdraví a genetická výbava

Ač se snažíte, jak můžete, zdraví a odolnost proti nemocem je z velké části zakořeněna již v genetické výbavě dítěte. S věkem ale obranyschopnost člověka před nemocemi vyzrává a existují jisté principy chování, které mohou zvýšit odolnost dětí i dospělých.

Jak zamezit častým nemocem

Snažte se dítěti dopřát pestrou a vyváženou stravu. Nezapomínejte v jídelníčku na přísun čerstvého ovoce a zeleniny. Podávejte také kysané mléčné výrobky, např. jogurty. Výmluva, že je děti nechtějí, nestačí. Jděte jim příkladem. Zajistěte dětem dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, na horách nebo u moře. Snažte se děti otužovat. Zhýčkané dítě, které navlékáte víc, než je zdrávo, držíte doma u počítače a pohyb mu dopřejete jen jako divákovi televizních sportovních pořadů, má předpoklad být nemocné, jakmile se dostane ven a setká se s nemocnými, nebo ho jen ofoukne vítr. Nepěstujte dítě jako křehkou kytičku, ale věnujte se s ním sportu, plavání a zdravé životosprávě.

Pokud se snažíte dítě držet ve sterilně čistém prostředí a děťátko se nemá šanci setkat s běžným prachem a nečistotami, jeho imunitu oslabíte. To ale neznamená, že byste měli přestat uklízet!

S potravinovými doplňky opatrně

S potravinovými doplňky by se to nemělo přehánět. V názorech na ně se i odborníci liší. Pokud je ale dítě velmi často nemocné, jistě zvažte podání probiotik, imunoglukanů nebo některých vitamínů.  Při jejich výběru se poraďte v lékárn nebo s dětským lékařem. Při častých nemocech horních cest dýchacích předejděte podávání sprejů proti rýmě tím, že v zimních měsících používáte šetrné nosní spreje s mořskou solí.

A hlavně nevěšte hlavu. I z často nemocného dítěte může vyrůst zdravý a odolný dospělý.

 

Foto: Freerangestock.com