Škola na druhém konci Evropy

Lis 5, 2014 | Rodina, Zajímavosti, Životní styl

Studium v zahraničí. Pro někoho nepředstavitelná překážka, pro ostatní vysněný cíl. Švédsko, Izrael, Belgie nebo třeba Turecko můžou být vaší novou školou pro nadcházející semestr.  Pokud studujete, můžete využít řadu výhodných programů, které vám dovolí vycestovat na jeden semestr nebo třeba i na celý rok. Rádi byste poznali novou kulturu, naučili se cizí jazyky, potkali nové přátele? Na druhou stranu se však bojíte, co vás v cizině může potkat? Pokud dumáte nad tím, zda do toho jít nebo raději zůstat doma, máme pro vás několik přínosů i úskalí takového dobrodružství, které vám pomůžou rozhodování ulehčit.

 

Studium

+ Pokud vyjedete do ciziny za studiem na vlastní pěst, většinou za něj musíte zaplatit a to nemalé částky. Této nepříjemnosti se však můžete s většinou studijních programů sloužících pro výjezdy do zahraničí vyhnout. Mezi nejznámější patří Erasmus plus, využít můžete ale i další jako jsou Freemovers či Leonardo da Vinci.  

– Připravit se musíte i na to, že některé univerzity mají podstatně vyšší nároky na studenty, než je běžné na vaší domácí škole. Můžete mít například jen jeden pokus pro úspěšné absolvování zkoušky, stejně tak po vás vyučující mohou požadovat aktivní zapojení se do hodiny, odevzdávání esejí či prezentací. Peníze sice za školu platit nemusíte, ale bude vás to stát nemalé úsilí.

 

Nové zkušenosti

+ V cizí zemi člověk nejlépe zjistí, co dokáže. Konečně se dozvíte, jestli snášíte dobře změny, jestli jste schopní oslovit v cizím jazyce neznámé lidi nebo zda si dokážete poradit s městskou hromadnou dopravou na druhém konci Evropy. Zkrátka získáte zkušenosti, které jsou k nezaplacení. Navíc jakmile se naučíte zdolávat nové překážky, budete na sebe opravdu hrdí.

– Pokud o sobě už teď víte, že nemáte rádi změny či neradi komunikujete s cizími lidmi, bude pro vás pobyt v zahraničí alespoň zezačátku hodně náročný. Přizpůsobit se musíte naprosto cizí zemi, jazyku a bez pomoci místních se častokrát neobejdete.

 

Přátelé z celého světa

+ Jedním z největších přínosů pobytů v zahraničí je poznávání nových lidí, ze kterých se postupem času můžou vyklubat dobří přátelé. Ze začátku budete fascinovaní, kolik různých kultur se může sejít v jednom městě, po chvilce si ale rychle zvyknete a začnete budovat nové vztahy. Buďte si jistí, že po pár měsících budete mít nové přátele z celého světa. A něco takového se ve vašem rodném městě asi moc často nestává.

– I získávání nových přátel může mít svá negativa. Budete se muset vyrovnat s naprosto odlišnými kulturami, které často sdílí jiné hodnoty než ta vaše. Je proto možné, že budete přicházet do častějších konfrontací s lidmi než obvykle.

 

Zlepšení jazyka

+ Angličtina, francouzština nebo třeba finština. I čtyřměsíční pobyt v cizí zemi zlepší vaše jazykové dovednosti o sto procent. Musíte totiž mluvit převážně v cizím jazyce a to téměř všude.

– Jazyková bariéra může být pro slabší povahy velkým problémem. Je potřeba spolknout svoji hrdost či strach a snažit se neustále mluvit. A to i přesto, že v jedné větě uděláte spoustu chyb.  Pokud se nedokážete přinutit komunikovat s cizími lidmi, budete se muset smířit s tím, že budete na celý studijní pobyt sami.

 

Finance

+ Velkou výhodou je, že některé programy (například Erasmus plus) nabídnou studentovi stipendium, které dokáže pokrýt až 70 % výdajů v dané zemi.

– Pokud stipendium nedostanete, nebo jedete do zemí, které jsou opravdu drahé, počítejte s tím, že utratíte až třikrát tolik peněz, než kolik jste běžně zvyklí. Jestliže tedy nejedete do ciziny, kde mají nižší životní úroveň než u nás, bude vás to stát opravdu hodně.

 

Foto: Freerangestock.com